| Bocaelenaluminita a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare care ma macina de ceva timp de 10 luni ma tot chinui sa raman insarcinata nu ma protejez si tot nu raman am vreo problema eu mai am o fetita si inaintea fetitei am facut 2 intreruperi de sarcina si dupa fetita la 8 luni de cand am nascuto am mai facut o intrerupere? Pot sa fi devenit infertila si sa nu mai pot face copii? va rog din suflet sa imi raspundeti si mie va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiecare intrerupere de sarcina creste mult riscul de a avea probleme in a mai obtine o sarcina. Se considera ca jumatate din femeile care intrerup prima sarcina vor avea probleme in a obtine spontan sarcini normale atunci cand vor. Tu ai avut un noric extraordinar si ai o fetita sanatoasa chiar in conditiile in care aveai deja doua avorturi. E posibil ca cel de-al treilea, mai ales ca inteleg ca a fost facut in perioada extrem de sensibila de 1 an dupa nastere, sa te fi mutilat (riscul era mare si sunt convinsa ca ti-a fost explicat). Totusi, nu trebuie sa disperi. Mergi la ginecologul tau, fa consultatie, investigatii, este posibil cu tratament si grija multa sa obtii sarcina, sa o duci la capat si sa ai un copil fara probleme. Este foarte posibil sa nu mai poti avea copii, dar am vazut femei care chiar dupa 3 avorturi au reusit sa aiba copii sanatosi.

| BJK1903 a răspuns:

Cel mai bine du-te la un medic, el poate sa iti spuna mai multe. Dar eu din cate stiu, daca faci primul sau al doilea avort nu mai poti sa faci copil. Nu stiu sigur, cel mai bine vorbeste cu un medic.

| valintinvalic2011 a răspuns:

Nu sunt credincios, nici nu te judec de ce nu te-ai protejat in loc sa faci intreruperile celea? nu ti-a fost jale?