| jurnalistu a întrebat:

Deci daca iau o cutie de proteine(doar o doza) pentru cresterea masei musculare fara grasimi si fac workout at home imi creste masa musculara fara sa pun grasimi pe mine si dupa ce termin proteinele masa musculara dobandita sa nu se micsoreaza? funda!

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce masa musculara crezi ca pui doar cu o cutie? Ia si tu 12 cutii mari, pentru un an si apoi mai vorbim.

Dupa o cutie o sa pui fix din parti.

Stii macar ce sunt proteinele? Ce produs vrei sa iei?

| jurnalistu explică (pentru Cosmin86):

Whey protein pro nutrition un flacon de 1000g

| Cosmin86 a răspuns (pentru jurnalistu):

E doar o pudra proteica romaneasca, fara enzime, fara vitamine, fara minerale, buna doar sa te strici cu ea la stomac. Cu o cutie de-aia o sa pui fix ZERO kg de muschi.

Oricum daca te antrenezi acasa nu prea pui muschi, dar in fine.

Ca sa intelegi cum e cu proteinele : ai nevoie de 2 grame pe kg-corp zilnic. Adica daca tu ai 80 de kg atunci ai nevoie de 160 de grame de proteine pe zi. Astea ti le asgiuri in primul rand din mancare ( proteine = carne, branza, oua, peste, lactate ) si ce nu poti sa asiguri din mancare, cumperi suplimente la cutie.

Si recomand unul cu adevarat bun :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Gaspari-Nutrition-MyoFusion-907g/

Are 5 vitamine diferite, enzime si 6 tipuri de proteine de calitate, nu porcarii romanesti, doar e GASPARI.

P.S. : vezi ca o cutie e posibil sa te tina doar 2 saptmaani, eu imi iau 2 cutii pe luna in general la 907 de grame sau una la 2 kg