| Anonimus100 a întrebat:

VA ROG SA CITITI! joi mi-am pus mana in ghips si am fractura la incheietura, la mana dreapta.de joi seara am degetele amortite si nu stiu ce sa le fac ca sa nu le mai am asa.NU sunt umflate deloc.Noaptea am dureri la mana pentru si imi este foarte greu sa dorm pentru ca pur si simplu nu stiu cum sa o mai tin. ziua cand stau in pat nu imi mai pun acel pansament la gat sa imi tin mana, doar cand stau in picioare atunci mi-o pun la gat.Mi s-a spus ca voi sta acasa cel putin 4 saptamani.E normal sa ma doara asa? Voi cum ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Incearca sa dormi cu mana pe perna. Mie imi era mai bine cand o tineam sub perna. Ori e ghipsul prea strans si nu iti circula bine sangele ori dormi pe ea si greutatea apasa prea tare. Ar fi mai simplu sa dormi pe partea stanga cu mana pe perna sau pe saltea. Daca tot iti amorteste mana du-te din nou la medic si spune-i ca iti amortesc degetele. Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundita?

| pxqGMpxq a răspuns:

Am avut si eu mana in ghips big grin. La inceput m-a durut putin (este absolut normal), ma si deranja ghipsul. Noaptea am reusit sa dorm tinand mana pe perna, cat mai drept posibil. In prima saptamana am rabdat cu greu. Nu puteam sa fac nimic, fiind dreptace. Dar m-am obisnuit si nu am bagat in seama. Insa cu degetele amortine nu cred ca e nici o problema. Incearaca sa ti le misti, daca reusesti. Sau probabil ti s-au amortid degetele deoarece ti-au pus ghipsul prea strans. (Asa am patit eu). In acest caz du-te la spital.
Fii linistit, nu e moarte de om sa ai mana in ghips happy. Sper ca te-am ajutat big grin