| gabigabiblue a întrebat:

Va rog sa imi spuneti cum sa scap de matreata! ma chinui de 5 luni cu diferite sampoane si otet si galbenus de ou si altele dar nu reusesc sa scap de matreata. daca stie cineva cum sa scap de ea va roag sa imi spuneti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristinna23 a răspuns:

Cand am avut problema asta, am mers la medic si mi—a fost recomandat un sampon(Nizoral) pe care l—am cumparat de la farmacie si dupa ce l—am folosit am scapat de problema.In concluzie, cea mai buna varianta e sa ceri recomandarea medicului.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, AI dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| CautNume a răspuns:

Cumpara-ti samponul "Dan free" de la farmacie ( http://www.webfarm.ro/......0_ml_1.jpg ).

| MitroKta a răspuns:

Cateodata mai depinde si de cat de des te speli... poate treci si printr-o perioada de stres( cum a fost sesiunea pentru mine) si organismul "da pe afara". du-te la un salon mai mare de coafura/frizerie si alea au si sampoane si alte cosmetice, bineinteles te frige la buzunar. Eu asa am procedat( inclusiv cu friptul) dar nu mai am probleme.

| extremeA07 a răspuns:

Incearca cu tinctura de urzica. Daca nu merge nici asa vorbeste cu un medic dermatolog. El iti va alege ce e mai bun pentru scalpul tau.