| anonim_4396 a întrebat:

Toata viata mea de cand ma stiu am avut matreata. Am incercat de toate, otet, cidru de mere, n sampoane anti matreata, n sampoane normale, n sampoane cu ketoconazol si totusi nu am reusit sa scap de matreata, am schimbat dieta. Raman fara variante, ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Intelegi ca otetul de mere, lamaia, si alte chestii din astea nu creeaza decat o pelicula acida care micsoreaza populatia unei bacterii sau fungus pe care il ai pe scalp.

Din pacate singura solutie ar fi sa identifici bacteria intai/fungus... sau ce o mai fi.

Tinea versicolor ar putea fi o optiune, desi poate nu e printre primele, dar si cele clasice raman la fel: banda dermatophytelor.

Eu as face o analiza sa vad ce neam de bacterie este. Apoi poate fi executata.

| Uxellodunon a răspuns (pentru cristimihailov):

Ciupercă, fungi, dermatofiţi, infecţie micotică, micoză

Yours truly, random triggered internet person

| cristimihailov a răspuns (pentru Uxellodunon):

Banuiesc ca vei continua conversatia iluminandu-ne si pe noi cu ceva interesant si nu aberand ca un pacalici pe langa subiect.

| ALGator a răspuns:

Dermatolog.
Citește și descrierea în engleză: https://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83trea%C8%9B%C4%83
Dacă nu ai încercat, încearcă și șampon Selsun (pe bază de sulf ).
Succes!

| Alex007007 a răspuns (pentru ALGator):

Am incercat sampon pe baza de sodium laureth sulfate, cred ca este acelasi lucru cu sulful. Nu este vorba de vreo boala gen seboreea, este doar matreata normala. Nu ma mananca sau ceva, dar imi provoaca "self-esteem" scazut.

| ALGator a răspuns (pentru Alex007007):

Una din cauze, cea care se trateaza cu ketokonazol este o ciuperca (pityriasis versicolor) care irita pielea capului. Daca la tine nu a dat rezultat ketokonazol poate cauza matretii e alta. (Selsun combate de asemenea ciuperca).
Inseamna ca trebuie mergi la un dermatolog ca sa nu iei masuri pripite. Am mai citit ca preparatele cosmetice pentru par (gel etc) care contin alcool pot irita si ele pielea capului.

| ALGator a răspuns:

M-am mai gindit la ceva. Tot incercind tratamente poti sa iriti si mai tare pielea capului. Succes!

| Alfred0703 a răspuns:

Incearca un sampon/sapun pe baza de carbune. Si eu am avut matreata si nimic din ce mi-a recomandat dermatologul(am fost la 3) nu m-a ajutat.

| Uxellodunon a răspuns:

Ai incercat o vizita la medic dermatolog care ti-ar diagnostica tipul de matreata si ce fel de tratament trebuie?

| Alex007007 a răspuns (pentru Uxellodunon):

Da, am incercat si mi-a recomandat samponul nizoral 2% care nu a functionat.

| AndreiMarian12 a răspuns:

O chestie ar fi sa te tunzi la 0, ( ras in cap cu birciul ) si apoi sa iti creasca alt par si nu o sa mai ai asa chiar multa matreata. un coleg de la mine din clasa avea aceiasi problema si s-a rezolvat in proportie de 80%

| Alex007007 a răspuns (pentru AndreiMarian12):

M-am gandit de multe ori sa ma rad in cap. Daca nu voi gasi nicio solutie, in vara asta va fi primul lucru pe care il voi face!

| AndreiMarian12 a răspuns (pentru Alex007007):

Sau incerca sa te tunzi cat mai scurt. exista frizuri chiar frumoase tuns scurt, 0 pierdut pe parti si un numar 3-4 sus. arata chiar ok, cauta pe internet light fade haircuts