| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati..azi am observat ca am o umflatura la sanul drept chiar langa sfarc si nu stiu ce sa fac si ce inseamna(mentionez ca am 14 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Sa-ti faci o autopalpare, adica sa pui mana pe sanul ala si sa vezi daca simti ceva diferit inauntrul lui, o formatiune de consistenta diferita decat sanul, ca un strugure sau un bob de fasole sau acea umflatura este la fel ca restul sanului.
Este mai rosie, nu te-a muscat ceva? (ie. un tantar, purice...)
Insa raspunsul castigator este sa mergi la medic, dupa ce iti dai seama cam de unde si ce e cu acea umflatura trebuie sa-i spui medicului.

| Acl_Andra_2000 a răspuns:

Se simte umflatura dar nu se vede

| CuriousStuff a răspuns:

Si inauntru simti ceva de o alta consistenta? Daca da, e de fugit la medic, daca nu, poti sa mai astepti putin sa vezi daca nu trece de la sine, insa eu as merge la medic oricum, nu stim ce e acolo si decat sa fie ceva care necesita tratament si sa tragi de timp degeaba mai bine mergi din prima la medic.