| Mariiia a întrebat:

Recent am constatat ca am o umflatura in sanul drept fix la sfarc pe interior. si am cateva nopti (4-5) de cand nu pot sa dorm. ma doare foarte tare sanul drept. exista vreun risc de cancer la san? mentionez ca sunt minora. si de obicei cancerul la san apare dupa varsta de 40-45 ani straight face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

O umflatura si mai tare la atingere poate fi un nodul la san. nodulii pot fi maligni si beligni, adica cancerosi si necancerosi. tu poti avea un nodul belign. du-te la doctor, ca desi necanceros, nodulul poate sa evolueze ca marime si pot aparea complicatii, in cazul in care este un nodul

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul de san poate aparea la orice varsta, mai ales la femeile care au rude de gradul 1 cu cancer de san. dar nu are simptomele pe care le ai tu. Mai degraba sanul tau sufera ca urmare a unor dereglari hormonale specifice varstei. daca durerea nu dispare dupa urmatoarea menstra, e cazul sa te vada un ginecolog.

| emima a răspuns:

Nu te speria nu cred ca e cancer dar mai bine te-ai duce sa faci o ecografie si eu am trecut prin asa ceva anul trecut si mi-am facut ecografie si mi-a dat un unguent si nu mai am nici o problema

bafta!

| RaluuRaluu a răspuns:

Ar fii mai bine sa spui parintilor. Trebuie asta. Poate este doar de la cresterea sh dezvoltarea lor. dar ar fi mai bine sa consultii un medic.

| vlad_2404 a răspuns:

Cine te-a mintit ca, cancerul apare la 40-45 de ani? vorbeste cu parintii(mama) si fugutza la doctor pentru un control! nu te juca, asa ceva nu e de gluma!

| AndradaNicoletaRaluca a răspuns:

Umflaturi ale sanilor pot fi cauzate de: infectii in sani, cresterea unui nou tesut (inofensiv sau tumoare canceroasa), schimbari in canalele si glandele producatoare de lapte.
Mai bine du-te la doctor.

| Mariiia explică:

Am fost la medic. mi-a spus ca am o infectie. si mi-a dat un tratament. mi-a pus perfuzii si acum stau cu ea la mana stanga. dci am scapat de dubii. va multumesc mult pentru sfaturi >big grin

| adelutzaaaty a răspuns:

Cred caeste un nodul dar in cazul tau necanceros. Du-te la medic si iti va spune el mai multe