| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu sfat.
Am 19 ani si de ceva vreme am bataile inimii mai rapide, am facut 3 electrocardiograme iar doctorii au spus ca nu este nimic in neregula si ca ma simt asa de la anemie,lipsa de calciu si magneziu.(simptomele mele sunt lipsa poftei de mancare,dureri de cap, mi se mai infunda nasul cateodata,arsuri si stare de rau in capul pieptului)
Eu in continuare tind sa cred ca am ceva la inima, este posibil sa fie de la atacurile de panica sau anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Trebuie sa faci tratamentul prescris de medic si sa incerci sa nu te tot gandesti ca, ai probleme cu inima, cand dupa EEG rezultatul a iesit bun pentru ca, nu faci decat sa-ti provoci singura raul.
Preocuparea excesiva pentru a "descoperi" boli de care nu suferi se numeste "ipohondrie" si esti prea tanara ca sa devii "bolnavul inchipuit".
Probabil ca ai ceva aciditate crescuta la stomac si din aceea cauza ai arsuri in capul pieptului, ori ai "reflux gastro-esofagian" si acest lucru poate fi tratat de catre medicul de familie, la care trebuie sa mergi pentru consultatie.
Fa mai multa miscare si atunci vei avea si pofta de mancare si vor trece si starile de panica daca vei comunica cu cei de varsta ta, ori vei fi buna prietena cu parintii tai, care te vor putea ajuta cu sfaturi utile.
Un gand bun si multa sanatate.

| Annnonimm a răspuns (pentru mariana):

Multumesc mult intr-adevar am ceva probleme cu stomacul, eu cel mai mult m-am speriat cand ma mai inteapa din cand in cand bratul stang si in capul pieptului, dar o sa vorbesc cu prietenii si o sa incerc sa imi ocup timpul cu altceva atunci cand am atacurile de panica.

| mariana a răspuns (pentru Annnonimm):

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor. Aceste dureri pe care le simti pot sa apara si pe fond nervos si cel mai bun antiodot este sa nu te lasi coplesita de tristete si anxietate, sa gandesti pozitiv, esti tanara si posibilele tulburari hormonale, pot sa te aduca in aceasta stare si doar cu vointa poti depasi aceasta situatie.
Incearca sa ai mai multa incredere in tine si in fortele tale si vei vedea ca, lumea va deveni mai "roz" si pentru tine si nu mai trebuie sa-ti fie frica, incercand sa te gandesti doar la lucruri negative, la rau, iti pierzi bucuria de a trai si-ti irosesti viata, de fapt.
Sper ca iti vei gasi preocupari care sa te faca sa fii multumita de tine si de viata ta.

| Annnonimm a răspuns (pentru mariana):

Din nou iti multumesc foarte mult, sfaturile tale imi vor fi de ajutor! ^_^

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Noi nu putem emite sfaturi mai bune decat medicul.

| Bella116 a răspuns:

Poate e de la stres