| anton_7580 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti cum este la facultatea de medicina interna, toate detaliile. Cati ani dureaza, cum decurge, cand iti alegi specializarea? Cum este examenul de admitere? Cum sunt examenele din sesiuni, cat e de invatat?

Cel mai complet raspuns primeste funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista facultatea de medicina interna, ci doar facultatea de medicina generala si cea de medicina dentara.
Facultatea de medicina generala dureaza 6 ani, fiecare alcatuit din doua semestre a 13-14 saptamani, doua sesiuni (dupa fiecare semestru) a cate 3-4 saptamani si doua saptamani de practica dupa a doua sesiune. Trebuie tinut cont ca laboratoarele si lucrarile practice sunt obligatorii, ceea ce inseamna ca prezenta la cam 70% din activitatea unui semestru este impusa pentru a ajunge la examen. In mod obisnuit, la facultatea de medicina se invata mult. In ultimii ani, valoarea studentilor a scazut foarte mult si facultatea a devenit foarte usoara. Specializarea ti-o alegi in urma examenului de rezidentiat care se desfasoara in luna noiembrie in fiecare an si pe care il poti da dupa ce ai luat examenul de licenta.