| anton_7580 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti cum este la facultatea de medicina interna, toate detaliile. Cati ani dureaza, cum decurge, cand iti alegi specializarea? Cum este examenul de admitere? Cum sunt examenele din sesiuni, cat e de invatat?
Cel mai complet raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există facultatea de medicină internă, cel mult poți spune medicină umană.
În primii 3 ani faci medicină generală iar ultimii trei îți alegi specializarea. După cei 6 ani de facultate urmează stagiatura de 5 ani unde te specializezi ca medic.
Este un drum lung, obositor și trebuie să ai mult bun simț față de pacienți și să te implici în știința medicinii care nu este exactă.
Pa, pa.

1 răspuns:
| alabala_4392 a răspuns:

Tin sa o contrazic pe Legiuitoarea si sa-ti spun ca medicina interna exista si este, impreuna cu chirurgia una dintre cele mai importante ramuri ale medicinii.Medicina internă se ocupă cu diagnoza, terapia si prevenirea bolilor organelor interne.
Orice facultate de medicina dureaza 6 ani la noi in tara pe urma rezidentiatul 3-6 ani depinzand de specializare. Pentru mai multe detalii uita-te pe site-urile facultatilor in domeniu.