| SaveTheNature a întrebat:

Am si eu 3 intrebari?
1.In cazul REFLUXULUI ESOFAGIAN, cum iti dai seama daca e de la aciditatea prea crescuta la stomac sau prea crescuta? Care ar fi simptomele unei aciditati prea scazute?
2. In cazul REFLUXULUI esofagian, care este perioada maxima in care trebuie sa iei Lansoprazol?
3.Am facut endoscopie in ianuarie, mi-au zis ca am o gastrita usoara si atat..de atunci nu-mi mai trece problema legata de reflux esofagian, nici cu tratament nici cu dieta? Ce o fi cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Arsurile retrosternale resimtite din cauza refluxului gastro-esofagian sunt produse de acidul clorhidric secretat de stomac; acidul produce aceasta iritatie. Tratamentul cu lansoprazol poate dura 6-8 saptamani; e importanta administrarea corecta, adica dimineata cu 30 min. inainte de masa/seara, inainte de culcare; e foarte important sa respecti regulile igieno-dietetice date de medic. Ar fi bine sa te revada medicul, daca simptomele tale nu s-au ameliorat sub aceste masuri. O gastrita nu e cauza unui reflux, o hernie hiatala, in schimb poate fi. http://www.i-medic.ro/boli/reflux-gastro-esofagian

| SaveTheNature explică (pentru doctoressa):

Multumesc mult pentru raspuns. Ideea este ca eu am facut endoscopie in ianuarie. Si mi-au spus ca esofagul e ok. Dar tind sa cred ca ei nu au vazut bine la endoscopie ca am hernie hiatala ( sper sa nu am dreptate -dar asta iarna m-am dat intr-un fel de ciocan in la un parc de distractii in Londra) - sincer inainte nu aveam problemele astea, puteam bea si manca orice, si uneori aveam acizi. dar nu ca acum imediat dupa ce mananc ma simt plin, m-i se taie respiratia (mai ales daca mananc carne de ex) am eructatii dese (in special dupa ce beau apa PLATA) si de multe ori imi vine inapoi si apa simpla.
Am tinut tratament cu lansoprazol+ dieta (fara cacao, mentolat, alcool, ceapa, rosii, sosuri, gras etc). Ei mi-au dat 3 cutii a cate 28 de pastile. Si mi-au spus sa iau una pe zi, dar nu mi-au spus cat timp. Daca este sa ma iau dupa cutii, ar insemna 3 luni. Nu l-eam luat in fiecare zi intrucat imi dadeau stari de oboseala si anxietate, dureri de cap si uneori greata.
Spune-mi te rog este posibil ca la endoscopie sa nu-mi fi vazut hernia hiatala?
Spune-mi te rog cum pot deosebi hernia hiatala de refluxul simplu, sau marirea sfincterului?
Exista tratemtn pentru hernia hiatala? Multumesc din suflet!

8 răspunsuri:
| dienuta1990 a răspuns:

Http://www.cdt-babes.ro/articole/reflux-gastroesofagian.php aici puteti gasi detalii despre afectiunea de care suferiti dar e mai bine sa mergeti la medicul specialist pentru investigatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.E si cazul meu care am aciditate ridicata de cca 15 ani.De la aciditate ridicata dupa aproximativ 30 de minute dupa mesele principale merg sa vomez. Deci raspunsul la prima intrebare. La a doua intrebare, nu cunosc acest medicament.O fi ceva asemanator cu omeprazolul.Nu are nici la mine niciun efect.Tot simt aciditatea in cosul pieptului si "ma arde" Sting mereu cu Gaviscon.Nu merge nici la mine niciun tratament. Zilnic vomez acel suc gastric care mi-a atacat si smaltul dintilor, pentru ca la mine problema e de 15 ani. Am mers odata,mi-a dat un tratament corect dar e foarte greu,pentru ca trebuie si o dieta foarte severa. fara fasole,sucuri,citrice,si mai multe,alimente ce maresc aciditatea la stomac. Din cauza acestei aciditati ridicate la stomac,din cauza ca merg des la privata,slabesc.Iar imi aduc aminte sa tin acel regim, evit ciorbele, cafeaua, etc, alimente care ridic aciditatea la stomac si revin la greutatea normala. Poti cauta pe net alimentele ce ridic aciditatea si incerci sa le eviti.De asemenea fumatul trebuie sistat de tot.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

E oarecum linistitor pentru mine sa stiu ca nu sunt singurul in aceasta situatie. Sa-ti spun la ce ma refer. Refluxul esofagian nu e neaparat acelasi lcuru cu ACIDITATEA. Aciditatea o poate avea si un om sanatos cand mananca prajit sau cozonaci etc. Insa refuxul e mult mai a naibii. nu prea trece -el poate fi stapanit. Refulxul poate fi, cu un lichi acid, neacid, chiar apa chioara, sau doar gazul acid rezultat din digestie. Refluxul il ai indiferent ce mananci, si ameliorare simti doar cand mananci mai putin, si daca faci un sport relaxant (deci nu efosrt solicitant)
DAR, AM AUZIT ca si aciditatea scazuta poate da reflux esofagian, de asta sunt confuz. Ca cica de la antiacide (lansoprazol, omeprazol, gaviscon, rennie, ranitidina si alte nebunii )-iti scade aciditatea la stomac, si stomacul nu mai e in stare sa digere alimentele si le trimite inapoi sus pe gat. Nedigerand alimentele. nu mai ai nutrienti in corp si te simti slabit, pierzi minerale si te dor incheieturile. Asadar sunt pur si simplu ametit de informatii, si nu stiu ce sa ma mai fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am inteles. Asta pot avea si eu tinanad cont ca imi vine inapoi pe gat.Dar am inteles ca e de la acidul gastric ridicat.Posibil.nu zic nu, ca poate fi si de la aciditate scazuta. Tot ce trebuie sa facem e sa mergem din nou la medic. Eu unul ma duc pste o luna, daca vrei, fa si tu la fel.Ce zice doctorul aia facem. Poate randul trecut au gresit ei si avem cumva vreun virus la stomac.Tot ce e posibil. Sau poate de la parazitii care ii am din copiarie. laughing Si asta poate fi o cauza, sa stii. In fine ma duc luna viitoare. Sanatate.

| piticelm a răspuns:

De fapt tu ai aciditate crescuta.Trebuie sa te feresti de anumite alimente care provoaca si mai multa aciditate in stomac.Cum iti dai seama de aciditate? pai ti-a zis doctorul ca ai gastrita, este clar ca ai aciditatea crescuta.Inainte de masa ar trebui sa iei pansamente gastrice ca sa reduca aciditatea.

| SaveTheNature explică (pentru piticelm):

Deci mie imi vine inapoi, fie ca vine cu acid sau apa chioara, dar vine chiar daca mananc morcovi fierti si pastarnac fiert). Eu am facut endoscopie -DAR cum nu am mare incredere in doctroi, ma gandesc ca nu au vazut bine (si e posibil sa am hernie hiatala de ex). Intrebarea mea de baza este cat sa tin tratamentul cu medicamentul asta (ca ei nu mi-au zis) mia-au dat cateva cutii si cu asta basta. Nici macar nu mi-au spus de dieta. Sunt in Londra. Sunt atat de disperat incat am comandat un ceai din America pe care am dat 170 de dolari.(ca in trecut am avut Helicobacter)- si ma gandesc sa nu fie bacteria aia nenorocita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Aaa,tocmai de bateria asta voiam sa zic, nu de virus.Scz.