| nashu40 a întrebat:

Vă salut, prieteni!
Întrebare strict pentru cei care s-au operat de cataractă, sau cunosc sigur datele. Știu că sunt două metode de operație:
1.cea clasică, în cazul căreia după intervenția chirurgicală se stă câteva ore cu bandajul la ochi și am auzit că se lasă peste cristalin o bulă de aer ce dispare în câteva zile, metodă ce se practică în spitalele de stat (unde știu că sunt medici foarte buni);
2.metoda cu spitalele private, unde după operație nu îți pune bandaj și poți plec aproape imediat acasă, fără probleme.
Întrebarea mea este dacă știe cineva care dintre cele două metode e mai eficientă și nu mă refer la modul de operare, ci la simptomele post operatori, la siguranța de reușită și la calitatea rezultatelor în timp.
Știu că metoda privată e mai scumpă, dar nu asta mă interesează, ci eficiența fiecărei metode în parte.
Mulțumesc frumos și toate cele bune!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Operatiile cu laser care probabil se fac doar in privat desi ma indoiesc ca doar acolo. Tatal meu s-a opera la ambii ochi si perioada de recuperare a fost de cateva ore maxim.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Metoda privată. De bulă de aer nu am auzit ș mi se pare super ciudat să lași acolo o bulă de aer.

| mi25 a răspuns:

Eu m-am operat acu 2 ani si ceva la o clinica privata. Medic conferentiar universitar. Am ales aceasta cale deoarece la Spitalul de stat tocmai s-a manifestat o boala care a dus la orbirea a doi pacienti.
Modul de desfasurare:
- vizite medicale si analize inainte de data operatiei cerute de medicul consultant;
- pregatirea pentru operatie cu aproximativ 30-60 de minute inainte de intrare in sala de operatie;
- 5-10 minute operatia cu laser de inlocuire a cristalinului; fara durere, cu anestezie locala;
- 30 de minute post operatorii tinut subt observatie;
- 2 zile purtat bandaj, inlocuit zilnic;
- 10 zile ochelari de protectie contra luminii puternice.
- dupa operatie cateva senzatii de durere usoara din cand in cand, primele zile.
Nu am probleme cu vederea sau alte simptome.
Celeclasice, folosite cu ani in urma sunt dureroase, covalescenta tinand 1-2 saptamani. Cel putin asa era atunci.