| anonim_4396 a întrebat:

Va salut! Sa zicem ca un bolnav de leucemie face transplant de maduva. Operatia este reusita.Bolnavul de leucemie scapa complet de boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralucutza a răspuns:

Daca organismul reactioneaza bine la transplant si pacientul incepe sa-si revina, atunci urmeaza o perioada destul de lunga in care e tinut sub supraveghere medicala pentru a urmari evolutia bolii. Daca timp de 5 ani boala nu reapare, pacientul se considera a fi vindecat, desi revine periodic la control si se afla sub pericolul reaparitiei.

1 răspuns:
| Justmed a răspuns:

Leucemia este cacerul de sange ...chiar nu stiu chestia cu transplantul ...srry