| Mihai1947 a întrebat:

Va salut, tatal meu s-a simtit rau astazi, a avut transpiratii foarte mari in zona capului, durere puternica de cap la ceafa si la frunte, greata, etc(simptome de AVC din cate am citit).
El de aproape doua saptamani tine o cura de slabire si ma gandeam ca poate e din cauza schimbarii de alimentatie, mananca mult mai putin fata de cat manca inainte.
Dupa 4-5 ore spune ca se simte bine, il mai doare putin capul si cam atat.
Ce sa fac? Mama zice ca nu e nevoie sa sune la 112 pentru ca "e sigura" ca e de la cura de slabire, dar avand in vedere ca e diabetic, e supraponderal si ca are niste fistule la artera carotida(in zona cefei) ma cam pune pe ganduri, e oarecum expus la riscul de AVC.
Rog seriozitate, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoguDeFer a răspuns:

Este foarte expus riscului de AVC, cu atat mai mult datorita schimbarii bruste a alimentatiei... Tatal meu, acum 3-4 ani tot asa avea dureri de cap severe, spunea ca simte ca-i explodeaza capul. Mai tarziu am aflat ca facuse 2 AVC de care nu ne-am dat seama (el fiind deja bolnav, la pat), urmand sa se termine cu al 3-lea.
Chiar eu am incercat sa tin o cura de slabire, modificandu-mi brusc alimentatia. Dupa 3 zile incepuse sa ma doara capul extrem de tare si aveam stari de ameteala, simteam ca lesin in fiecare moment... Parerea mea e ca ar trebui sa o ia usor, sa scada treptat caloriile, nu brusc + ca este si diabetic, si acele fistule... Recomanda-i sa o ia usor cu acea " cura ". Sistemul lui imunitar automat scade (brusc) el fiind obisnuit cu multe calorii si creste riscul la ORICE, nu numai la AVC.
Sanatate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia scazut glicemia nu era simptom de AVC

| sierra1 a răspuns:

"fistule la artera carotida(in zona cefei)"

eu zic s-o asculți pe maică-ta, nu ești as in diagnostice - după cum se vede

| Yuoia a răspuns:

Fiind diabetic, trebuia sa sunati imediat la ambulanta. Mama ta nu e constienta de asta?

| Ava1231 a răspuns:

Daca nu suna la 112, macar sa consulte medicul de familie cat de repede poate, azi, maine.
Daca se simte rau in continuare ar fi indicat sa sune la 112.

| anonimadinAlba a răspuns:

Acum o luna tatal meu a decedat pentru ca refuza sa sunam la ambulanta...ar fii indicat sa nu se mai incapataneze tatal tau cand vine vb de medici