| aBunnyMind a întrebat:

Vaccinul dT este obligatoriu? Daca eu nu am facut vaccinul ( habar nu am daca l-am facut dar, in clasa a 8-a cand se cerea conform regulii nu am facut pentru ca pur si simplu nu au venit la scoala sa il administreze ), pot sa il fac acum ( 15 ani )? Ce reactii adverse ar putea fi? Ce se intampla daca nu il fac? Multi din clasa nu l-au facut, si nici nu prea vor sa-l faca. Voi l-ati facut? Se face testare inainte sau ce ( in cazul meu )?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monicka a răspuns:

Si la mine au venit in clasa a 8a sa ne faca acel vaccin, dar pentru ca majoritatea nu au fost de acord cu el, nu ne-a mai facut la niciunul..atunci(acum un an) nu era obligatoriu, dar acum nu mai stiu. oricum, imi aduc aminte ca mama era de acord sa mi-l faca.si nu cred ca ar fi reactii adverse

1 răspuns:
| katy a răspuns:

Nici eu nu l-am facut si acum am 21 de ani si nu am patit nimic, nu e moarte de om daca nu il faci