| UmbraDeVulpe a întrebat:

Vad de o vreme cand stau la calculator nu stiu ce forma de asta, cred ca e un triunghi dar care nu e drept sau nu stiu cum sa spun acum, deci nu e de asta care sa aiba culoare inseamna ca nu halucinez si am probleme cu ochii, nu? Ce e oare sau ce ar putea fi? Se mai poate trata chestia asta oare? Deci vad asa cand misc ochii si stau la calculator, adica la munca se intampla cand lucrez intr-un program anume. Despre ce e vorba oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este reglat gresit monitorul si iti oboseste nervii oculari!
Trebuie intrat in meniul de reglaj a MONITORULUI si reglat luminozitatea la 35-50%, iar contrastul la 65-70%!
Te vei obisnui repede cu noul reglaj si nu vei mai avea aceea problema.

In plus, ai grija sa nu te uiti in continuu pe monitor!
La intervale de 15-20 secunde clipeste, iar la intervale de maxim 10-15 minute ia-ti vederea de pe monitor si fa 1 minut gimnastica oculara!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Sunt elemente de "Protectia muncii", deci TREBUIE facute!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai, coada vulpelui nu e mintea lui! tongue
Mai citest inca de 5 ori ce am scris inainte, sa intelegi si sa pricepi!
Cheama responsabilul care repara calculatoarele, sa regleze monitorul (daca tu nu stii).

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Exact.
Gimnastica oculara: rotesti vederea stanga-dreapta de 3-5 ori, repetat tot de 5 ori (cel putin). Dupa fiecare serie de rotire clipesti de 2-3 ori.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, cat mai des, cand incep sa se oboseasca ochii (asta daca nu vrei sa-ti strici vederea de tot, sa ajungi chiar la operatie sau orbire)!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Faci exercitiile stand pe scaun, nu va observa nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Aproximativ, asa se face.
Gimnastica oculara o gasesti in multe feluri, dar eu asa fac.
E chestie de obisnuinta.
Doar pe tine te ajuti cu ea, deci trebuie sa faci sa-ti fie cat mai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Evident.
Eu fac aceste exercitii de aproape 30 ani, de cand ma ocup de calculatoare.
La inceput am avut +1, 5 dioptrii, acum folosesc +1, 75 (deci a ramas aproape constant).

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Poti face exercitiile si cu capul nemiscat, doar din ochi.
Daca totusi "canta" cineva, atunci arata-i degetul mijlociu, ca mijloc de Protectia Muncii. tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Vad ca, intelegi dar nu pricepi. big grin tongue
Invata ideea de baza: trebuie sa-ti misti periodic ochii si sa le umezesti (prin clipire, cu lacrima).
Daca nu faci asa, atunci ochii tai se vor strica vertiginos.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ecranele luminoase strica ochi tintiti pe ei permanent.
Cele mai periculoase sunt ecranele mici.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Trebuie sa le misti cat mai mult, on cat mai multe directii.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Vai, esti greu la cap!
Mai citeste-mi de cateva ori raspunsurile si gandeste-te!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Foloseste un cronometru de precizie, cu minim 3 zecimale! tongue

| dullcat a răspuns:

Nu prea am mai auzit de asa ceva.Sigur nu vezi din astea? https://www.youtube.com/shorts/_v872At4kqk
:))

Răspuns utilizator avertizat
| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Ochi obositi

| Corina3434 a răspuns:

Ai halucinatii sau poate cei de pe omegle iti fac rau.