| Jesko8713 a întrebat:

Vânătăile lasa urme după vindecare?
Ce sunt vânătăile mai exact?
Daca lasă urme sunt permanente sau se pot scăpa de ele cumva și cum?
Menționez că vânătăile sunt provenite din aproximativ 10 lovituri cu pumnul destul de tare in triceps într-un interval de 35 min

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vanataile sunt sangele (din vase capilare sparte) imprastiat sub piele.
Fiind "organic", a corpului, se absoarbe in cateva saptamani, de obicei fara urma.

| darrio2007 a răspuns:

Dispar cu timpul si nu raman urme. Dar cum ai reusit sa iei atatea lovituri? Ai fost sac de box?

| Jesko8713 explică (pentru darrio2007):

Obligata pe pumni aveam un con dădeam cu alt con și daca pica in celălalt con pumn

| darrio2007 a răspuns (pentru Jesko8713):

Scuza-ma dar nu inteleg acest limbaj.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! vanataile nu lasa nici o urma dupa ce se vindeca. practic vanataia este doar o vatamare usoara a pielii care apare ca o coloratura diferita, de la roz si mov la galen si verzui iar in maxim 2-3 saptamani dispare in totalitate.

Daca ai fost batut atat de rau, mergi la un medic legist sa-ti dea certificat medico-legal, ca sa poti depune plangere la politie impotruiva celui care te-a batut atat de rau.