| Gabi1012005 a întrebat:

Am 13 ani si fumez pallmall negru si albastru (Cu bila).
Cand fumez pallmall negru, cand termin tigara parca ma ia o ameteala de zici ca sunt beat, de abia ma tin pe picoare si vorbesc tot felul de lucruri aiurea...
Cand fumez pallmall albastru pe la sfarsitul tigarii ma ia o micuta, adica senzatia aceea dupa ce te-ai invartit putin.

Acum vine alta problema. Cand stau jos si fumez ma ia ameteala de obicei. dar cand sunt in picioare sau in miscare. n-am nici o treaba...

Fumez tigari la bucata de la coltul scolii.

Nu doresc raspunsuri in genul ""Fumatul dauneaza grav sanatatii"", sau ""Nu mai fuma"". ETC.

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Fumul de tigara irita caile respiratorii si exista risc de declansare a cancerului. Eu am o bronsita cronica usoara. Azi un zombie a fumat in tren si nu mi-a trebuit decat o briza usoar de fum de cateva secunde maxim un minut ca sa-mi declanseze o iritatie inspre plamani. Cand e omul sanatos e mai nesimtit cu el insusi iar cand se imbolnaveste devine hipersensibil. Du-te intr-un spital cu bolnavi de cancer la plamani sau de gat sau de gura si apoi vei putea sa arunci tigarile si sa gasesti placerea in altceva sanatos. Primul raspuns ti l-am dat in batjocura pentru ca iti bati joc de tine si de sanatatea ta fumand. Cum te va saruta o fata daca puti sau duhnesti a tutun? Alti copii de varsta ta sunt bolnavi si ar da orice sa aiba sanatatea ta si tu iti bati joc de tine si de sanatatea ta? Ignoranta te va costa scump in mod sigur.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faina educatie ai primit

| Gabi1012005 explică (pentru RAY):

De fapt, eu am fost educat si invatat sa nu fumez. dar parintii mei fumeaza. colegii mei fumeaza. sunt intr-o societate de fumatori... si nu am rezistat tentatiei. si m-am apucat... Si vanzatorul de la buticul din coltul scolii imi vinde tigari.

| Steregoi a răspuns:

De la culoarea neagra ti se trage.
La a doua varianta: vezi daca are acelasi efect daca stai jos dar in schimb ai maciuca ridicata.

| Gabi1012005 explică (pentru Steregoi):

Poti fi mai explicit te rog?

| Gabi1012005 explică (pentru Steregoi):

Eu fumez si din tristete daca pot sa zic asa... adica nu sunt sanatos, am o boala destul de grava. nu mai stiu exact cum se numeste. dar iau sute si sute de pastile pe zi. oricum chiar daca fumez, chiar daca fumez. tot o sa mor. si. oricum... nu mai am multi ani.

| Steregoi a răspuns (pentru Gabi1012005):

Fumatul scurteaza viata. Cauta-l pe Dumnezeu. Daca vrei am o carte scrisa de mine in format electronic intitulata: "Dumnezeu explicat prin stiinta" care te ajuta sa-l gasesti mai usor pe Dumnezeu si te ajuta sa-ti revigorezi speranta. Astept mailul tau sa ti-o trimit. Si eu am avut o boala grava de care puteam sa mor. Si anii astia credeam ca o sa mor si crezand asta am cautat sa ma impac cu Dumnezeu si sa ma apropii mai mult de el. Cine progreseaza in cautarea lui Dumnezeu pana la sfarsit va fi salvat. Restul sunt lasi si indaratnici pe care Dumnezeu ii uita sau nu-i memoreaza in cartea vietii. In lasitatea lor se apuca sa-si inmulteasca pacatele.

| Gabi1012005 explică (pentru Steregoi):

Imi pare rau, dar pot spune ca sunt Ateu. nu cred in dumnezeu sau in zei etc. pur si simplu nu cred in nimic sfant sau satanic...

| Steregoi a răspuns (pentru Gabi1012005):

Dar nici nu vrei sa citesti sa cunosti sa te documentezi sa te ajut cu cartea scrisa de mine. Iti urez zile senine si cat mai fericite cate zile vei avea pe acest pamant.

| Gabi1012005 explică (pentru Steregoi):

Multumesc

| Steregoi a răspuns (pentru Gabi1012005):

Fumul de tigara irita caile respiratorii si exista risc de declansare a cancerului. Eu am o bronsita cronica usoara. Azi un zombie a fumat in tren si nu mi-a trebuit decat o briza usoar de fum de cateva secunde maxim un minut ca sa-mi declanseze o iritatie inspre plamani. Cand e omul sanatos e mai nesimtit cu el insusi iar cand se imbolnaveste devine hipersensibil. Du-te intr-un spital cu bolnavi de cancer la plamani sau de gat sau de gura si apoi vei putea sa arunci tigarile si sa gasesti placerea in altceva sanatos. Primul raspuns ti l-am dat in batjocura pentru ca iti bati joc de tine si de sanatatea ta fumand. Cum te va saruta o fata daca puti sau duhnesti a tutun? Alti copii de varsta ta sunt bolnavi si ar da orice sa aiba sanatatea ta si tu iti bati joc de tine si de sanatatea ta? Ignoranta te va costa scump in mod sigur.

| 2k18Tpu a răspuns:

Mănâncă ceva înainte să fumezi sau poate ești începător.Pall mall negru e prea tare și dacă vrei să nu mai amețești ia-ți țigări mai slabe gen Dunhill, Kent și Sobraine.