| JJRosa a întrebat:

Vara asta, cand mi-am facut niste analize am descoperit ca am giardioza(giardia). Asta s-a intamplat dupa ce m-am intors de la mare si mi-au spus ca este posibil sa fi luat de acolo.Am luat tratamentul care mi la prescris medicul iar apoi mi-am facut din nou analizele si au iesit ok.De la o vreme insa am inceput sa am crampe abdominale si ma gandesc ca poate am din nou...Stie cineva care a avut, daca boala poate sa recidiveze sau daca se scapa usor de ea.Mersi frumoshappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Da, din pacate, parazitozele intestinale au un risc mare de recidiva. Este foarte important ca toti membrii familiei sa faca tratamentul si lenjeria intima sa fie fiarta. Spala-te pe maini cu apa si sapun inainte de inceperea mesei si dupa folosirea toaletei. Usturoiul are efecte benefice in distrugerea parazitilor intestinali, care se pare ca devin din ce in ce mai rezistenti la antihelmintice.

1 răspuns:
| Lex169 a răspuns:

Se poate si se scapa de ea la medic.