| melaniadenisa a întrebat:

Vara asta m-am ingrasat foarte mult si pe burta mi-au aparut cateva vergeturi rosii. daca slabesc scap de ele? sau cum pot scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

Nu mai scapi de ele, in cel mai bun caz te dai cu o crema pe baza de colagen si le amelioreaza, nu se mai vad asa tare dar atat

1 răspuns:
| BETTYNA a răspuns:

Buna, uite cate va exerciti :
* Pentru abdomen inferior: stai întinsa pe spate, cu mâinile pe lânga corp si palmele pe podea. Mai departe, ridica picioarele în aer si încruciseaza-le. Ar trebui sa fii cu portiunea de la genunchi la talpi paralel cu solul. Acum ridica-ti posteriorul, pâna când simti ca ti-ai încordat abdominalii la maxim. Mentine aceasta pozitie tensionata timp de 2, 3 secunde. De câte ori îti ridici fundul ar trebui sa expiri, iar când îl cobori, sa inspiri.

*Pentru abdomen superior: stai întinsa pe spate, cu mâinile la ceafa, si coatele în exterior, astfel încât sa fie în linie dreapta cu ceafa. Tine picioarele îndoite, cu talpile pe podea. Acest exercitiu presupune sa-ti ridici capul si umerii de la sol, simultan cu talpile si genunchii. Astfel, abdomenul tau este intens lucrat. Ca sa-ti fie mai usor expira când executi miscarea si inspira când revii cu picioarele si spatele la sol. La fel, mentine 2, 3 secunde pozitia de încordare.

*Exercitiu pentru picioare lungi si sexy: stai întinsa pe podea, cu mâinile pe lânga corp si palmele sub fund. Tine picioarele perfect întinse. Acum ridica piciorul drept cât mai sus si coboara-l lent pe podea. Fa la fel si cu piciorul stâng. Pe masura ce cobori un picior, ridica-l pe celalalt cât mai lent posibil, pentru a-ti antrena muschii eficient. În tot acest timp, ramâi cu spatele pe podea si cu privirea în sus. Acest exercitiu nu numai ca îti subtiaza picioarele si le tonifiaza, dar te scapa si de burtica!

* Exercitiu pentru o talie mai subtire: acest exercitiu este usor de facut si îl poti realiza inclusiv la birou. Nu trebuie decât sa-ti încordezi abdomenul, tragând cât mai mult buricul spre spate. Aceasta miscare executata de mai multe ori pe zi îti subtiaza talia, atunci când cineva te priveste din profil. Pentru a scapa de burtica si a avea o talie de viespe, urmeaza si exercitiile propuse pentru un abdomen ca al Keirei Knightley.

Iata 3 exercitii de baza pe care ti le propune Mary Helen Bowers pentru un trup frumos sculpat.

* Stai întinsa pe spate cu genunchii îndoiti si talpile pe podea. Bratele le poti lasa întinse pe lânga corp. Mai departe, nu trebuie decât sa-ti ridici soldurile în aer. Fa întâi miscari ample, coborând si ridcând fundul. Mai apoi, ramâi cu posteriorul ridicat si misca-l usor în sus si în jos.

* Un alt truc eficient este sa te sprijini când pe un picior când pe altul când faci exercitiul de mai sus. Lasa toata greutatea întâi pe piciorul stâng, apoi pe cel drept, în timp ce-ti ridici fundul de la sol. Mai apoi, fa exercitiul când cu genunchii apropiati, când cu ei departati.

Astfel, dai o forma de vis taliei, coapselor si posteriorului tau pentru ca acest exercitiu, cu variatiunile amintite îti antreneaza aproape tot corpul. De aceea Bowers spune ca e foarte eficient în sculparea corpului. Natalie Portman si-a remodelat trupul asa în doar 6 luni.

* Un alt truc eficient pentru un corp tonifiat este, ai ghicit, înotul. Natalie a înotat zilnic pe o distanta de un kilometru utilizând o tehnica speciala a lui Bowers, care favorizeaza alungirea tuturor muschilor, pentru un efect de suplete. Ea presupune sa întinzi foarte tare bratele în fata atunci când înoti, asa cum o face o lebada, descrie revista Vogue.