Întrebare recomandată | coconycol a întrebat:

Vara trecuta mi-au aparut niste pete albe pe umeri si pe spate cauzate de soare, care nu mi-au trecut deloc nici pana in ziua de azi. Stiti cumva cum le pot face sa dispara? O crema care sa functioneze. A mai patit cineva dintre voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Melasma,afectiune foto-toxica. Apare din cauza sarcinii, dispare dupa, din cauza anticonceptionalelor, dispare dupa incetarea folosirii lor. Daca esti barbat sau nu folosesti anticonceptionale, ai un hormon in exces care impreuna cu razele ultraviolet si folosirea unui gel de dus sau sapun, sampon sau orice produs frumos mirositor folosit inainte de a iesi in soare, a dus la aparitia petelor.Foloseste o crema cu tretinoina, acid kojic,
sau acid azelaic.E bine sa mergi la doctor, la dermatologie, si printr-un simplu consult si doua-trei intrebari va sti ce anume iti trebuie. Trebuie sa folosesti si crema de protectie solara, ca sa nu reapara, si ca sa se vindece cele pe care le ai deja.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Este pitiriazis versicolor! se trateaza cu clotrimazol solutie, aplicata seara pentru a sta pe piele pana dimineata! este bine ca si vara cand vezi ca incep sa apara sa folosesti din timp clotrimazol si sa te feresti de expunerea la soare in perioadele de varf ale zilei! multa sanatate iti doresc happy

| JustMe34 a răspuns:

Eu zic sa mergi la dermatolog.Si fratele meu avea ceva de genu, a mers la doctor si i-au disparut!winking

| marcous a răspuns:

Sunt leziuni pigmentare, care de regula cam tatueaza pielea.
Incearca sa faci tratament 2-3 luni cu protopic 0, 1%. O sa-si recapete mare parte din culoarea initiala.