| mardeamor a întrebat:

anul trecut am fost la mare am stat foarte mult timp in soare nu prea m-am protejat iar dupa ce am venit dupa ceva timp mi-au aparut niste pete care observ ca cu timpul se extind sunt pe umeri si sunt albe micute.ma voi duce la medicul dermatolog maine insa as vrea sa stiu daca se pot trata?sadsa nu se mai extinda.si ce credeti ca imi va da.multumesc mult

3 răspunsuri:
| BellsC a răspuns:

Nu am nici o idee.Si eu am niste pete care s-au extins pe mana dar ale mele sunt roze asa... oricum ar fi mai bine sa te duci la dermatolog ca si eu o sa fac la fel.winking:*:*el stie ce sa-ti recomande.

| B3belusha a răspuns:

Mai, sper sa nu fie ceea ce cred eu, anume vitiligo este o boala de piele care apare la cei cu pielea sensibila. Mie mi-a aparut pentru prima oara dupe ce am fost la amre, caci la o expunere indelungata la razele soarelui, pielea se protejeaza, creind aceste *pete*
daca este acest lucru iti va da niste creme foarte bune, dar care au efectul garantat dar, acest efect, adica sa iti dispara aceste pete va fi posibil de abia pedte minim o luna de la inceperea tratamentului (depinde de tipul de piele al fiecarei persoane).
Sper din tot sufletul sa nu fie asta, dar oricum te felicit pentru initiativa de a merge la un doctor specialist-dermatologul, care cu siguranta va sti ce e de facut.
Succes!

| haiduku a răspuns:

Am patit si eu asa acum vreo 3 ani si am luat claritine, pastile antialergice si nu prea am mai avut probleme