| aXy99 a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata ca din senin sa va doara foarte tare un deget? Mi s-a intamplat de cateva ori in ultimii ani si nu imi explic de ce. Din senin un deget (ba de la mana, ba de la picior) a inceput sa ma doara foarte tare atunci cand il misc, in special cand incerc sa il indoi. Ce sa fie oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand se schimba vremea, probabil din cauza greutati sau din cauza coloanei, lucru ciudat a fost cand m-a durut mana si cineva din familia a avut o operatie la mana, eu nu stiam asta, culmea e ca apoi numai m-a durut, ciudat

| SomethingFunni a răspuns:

Sindrom dureros complex.

Odata cu varsta, sistemul nervos periferal (din degete, urechi, etc) se degradeaza si trimite impulsuri eronate de temperatura, presiune sau durere catre creier.

| aXy99 explică (pentru SomethingFunni):

Ce-i drept, la 20 de ani ai mei, nu inteleg de ce ma mai plang rolling on the floor

| SomethingFunni a răspuns (pentru aXy99):

Daca se manifesta la varsta asta si este precum ai descris, ca doctor, ti-as recomanda sa iti faci un test de pointeri pentru predispuneri la bolile sistemului nervos periferic. Mainile au o mie de motive sa se planga de diverse dureri, in schimb, semnale din talpa sau calcai inseamna neuropatie periferica 100%

Totusi, mentionez ca specialitatea mea nu e neurologia.

| aXy99 explică (pentru SomethingFunni):

Nu e vorba de talpa sau calcai, ci deget, voi merge la medic peste 2 saptamani si voi mentiona si acest lucru.
De curiozitate, care e specializarea ta?

| aXy99 explică (pentru RAY):

N-am tip sa citesc, dar cu siguranta nu am nicio tumoare maligna la nivelul sistemului osos laughing

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Poate te-ai lovit si ai uitat sau te-ai fortat prea mult

| SomethingFunni a răspuns (pentru aXy99):

Epidemiologie

| Anonimus19191 a răspuns:

Probabil sunt doar niște cârcei. Și eu pățesc foarte des asta în talpa piciorului. Pot fi și niște probleme cu sistemul nervos.

| aXy99 explică (pentru Anonimus19191):

Nu pare a fi carcel. Carcelul te doare cateva secunde, indiferent ca misti sau nu degetul, pe mine ma doare doar daca il misc sau ating (apas).

| DăȘmecher a răspuns:

Am 12 ani si am aceeasi problema doar ca degetul meu se mai si incalzeste eu ziceam ca am deget bionic si il supraincalzesc laughing