| secessumaeternum a întrebat:

Vi se intampla sa nu intelegeti anumite scrieri scurte de prima data cand le cititi? Aici nu ma refer la texte foarte complicate, filosofice... Vreau doar sa stiu daca incapacitatea mea de a reda prin cuvinte ceea ce citesc doar o singura data este un lucru foarte grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este nimic grav, mai ales daca este vorba de propozitii simple, pe care nu le citesti foarte atent, ci pe care le scanezi. Evident ca dupa ce ai citit o fraza, nu o vei putea repeta cuvant cu cuvant ceea ai citit. Important este sa retii ideea principala a frazei.

| Ronaldo_Darius_1921 a răspuns:

Cam asa e si la mine ..Problema e ca nu citim si asta e cel mai grav ar trebui sa citim mai des