| LaviniuA a întrebat:

Voi ati racit vreodata de la aerul conditionat?
Sunt super nervoasa si-mi vine sa-i trag cuiva o zmetie.

Am racit cam rau de la aerul conditionat din autobuz si mall. Am intrat transpirata de afara si cumva schimbarea brusca de temperatura a dereglat ceva in corp.
In prima zi am avut 38.5 am stat la pat... acum mi-a scazut pe la 37.
Iau paracetamol si ibusinus.

Sunt nervoasa, ca am programat sa merg la mare peste cateva zile, si nu stiu daca e bine sa mai merg, daca ma intoarce boala.
Azi ma simt destul de bine... daca nu mi-as pune termometrul nici n-as sti ca am 37.

Intrebarea mea e: ce sa fac, sa stau in casa pana imi scade complet temperatura la normal, adica pe la 36-36.3 cat am cand nu sunt racita?

Voi cum faceti atunci cand sunteti raciti? Va izolati in casa? Iesiti afara daca va simtiti bine?

Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este de vină aerul condiționat ci slaba ta de imunitate
și lipsa de călire. Răcit înseamnă viroză, deci boală. Când corpul face temperatură, luptă cu boala. Dacă stai liniștită, reduci activitatea, ai șanse să te vindeci mai repede.

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Am incercat sa imi imbunatatesc imunitatea cu citrice, vitamina D si alte alimente, dar nu cred ca a functionat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ies afara cand sunt racit. Dar ma imbrac mai bine si nu stau in frig (iarna).
La mare as merge linistit, aerul sarat si soarele nu prea au cum sa agraveze raceala. In apa nu as intra, daca as fi foarte racit.

| Drimmero a răspuns:

Cica nu exista "tras de curent" sau "racit de la aerul conditionat" dar am patit de cateva ori sa mi-o iau si eu pe costum de la aerul conditionat, raceli sau dureri groaznice de cap dupa ce m-a vajait destul, eu de obicei incerc sa evit sa stau fix in aerul conditionat, asta nu am reusit sa inteleg, daca beau apa rece gheata nu patesc nimic dar daca stau o perioada in aerul conditionat ba ma doare capul, a 2-a zi ma doare in gat si racesc, cam ala e primul semn cand imi dau seama ca voi raci, incepe sa ma doara gatul si de acolo degenereaza lucrurile.
In cateva zile ar trebui sa iti treaca, deci te tratezi pana pleci la mare, baga tratament, ceaiuri etc.
Eu racesc destul de rar in ultimii ani insa cand racesc e groasa treaba la mine, primele 2 zile sunt infernale si aproape ca imi dau duhul, restul sunt lejere, dar in primele 2 seri am febra, dureri de cap, nu pot sa respir, ameteli, greata, uneori vomit, abia pot sa ma tin pe picioare, nu prea mananc, deci e horror, primele zile le stau in casa ca n-am ce sa fac, ziua ma simt mai ok, seara e naspa, dupa 3-a zi lucrurile incep sa isi revina la normal, dupa a 5-a zi deja pot sa zic ca sunt refacut, pe la a 3-a zi ies p-afara ca atunci imi trece febra si durerile, pana atunci iau ce am prin casa sau merg la farmacie.

| LaviniuA explică (pentru Drimmero):

Si la mine tot cam asa evolueaza. Doar ca eu stau in casa mult mai mult, pana sunt sigura ca mi-a trecut, ca mi-e teama sa nu ma intoarca. Ma iau dupa termometru... nu neaparat dupa simptome. Daca e sub 36.5 mai multe zile la rand, atunci zic ca-i ok, ca mi-a trecut.

O sa incerc sa ies mai curand de data asta, sa vad daca afecteaza cu ceva. Nu-mi place sa stau in casa vara.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Drimmero):

Da aerul conditionat da si dureri de cap

| Brizbriz a răspuns:

"Am intrat transpirata de afara"
da, socul termic slabeste organismul serios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am răcit niciodată din cauza aerului condiționat, doar mi se uscau ochii, gâtul. Dar oricum, prefer să deschid puțin geamul în detrimentul AC.
Dorm zilnic, indiferent de anotimp cu geamurile deschise.
De altfel, pățesc total opusul. Am avut sincope( vara și iarna de la căldura excesivă și neventilația camerelor). Iar la autobuz am suferit tot drumul de simptome ce prevestesc sincopa pentru că altfel le trăgea curentul pe cucoane.
Și să nu mai zic ce infecții am făcut...

Cel mai corect e să urmezi sfatul medicului tău.

| IceRope a răspuns:

Ai suferit doar un șoc hipotermic. O să îți revii.

| Mihai0101 a răspuns:

Din cauza diferentei mari de temperatura afara sunt 35 grade si in masina 14 grade e prea mare diferenta mai ales cand corpul e infierbantat supraincazit. Daca am lasa corpului ragaz sa se adapteze ar fi alta idee.

| Andrei0003 a răspuns:

Ai răcit de la un virus luat de pe acolo, nu răcești de la frig. Febra e un semn că sistemul tău imunitar a,, detectat'' un,, intrus" și încearcă să îi creeze condiții nefavorabile reproducerii. În autobuz și mall interacționezi cu zeci/sute de persoane în spațiu închis, fiecare cu germenii ei.

| LaviniuA explică (pentru Andrei0003):

Mai nu prea cred ca am luat ceva de la altii... Cu autobuzul am mai mers si in mall am mai fost si nu m-am simtit rau de la asta. Doar vara cand e aer conditionat mi se intampla. In autobuz e dat super tare si e chiar frig.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Virusi/bacterii sunt mai mereu in aer. Problema este ca daca stai prea mult in preajma unei surse de racire corpul trece prin niste procese/etape in care incearca sa ridice temperatura corporala dar fiind expus/a continu la acea sursa se ajunge la niste procese care iti slabesc sistemul imunitar si permit acelor virusi/bacterii sa actioneze. Cand sunt diferente foarte mari intre temperatura coporala si sursa de racire toate acele etape sunt amplificate/grabite.
Aste este o explicatie rudimentara pentru ceva ce am gasit la un moment dat legat de ideea de "curent".

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Interesant. Deci au dreptate mosii si babele cand urla prin autobuze ca e geamul deschis.