| sabrinaaleja a întrebat:

Sunt racita si de ieri seara temperatura corpului meu este in contiuna scadere.Am plecat de la 36.3 la 35.6 dupa ce am stat o noapte la caldura mare.stiti ce medicamente sau ceaiuri sa iau pentru a-mi urca temperatura? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aleqa a răspuns:

Pentru temperatura nu e nimic de luat, e ceva normal la raceala. Ca sa iti treaca raceala mai repede, bea orice ceai cu lamaie si miere, ia pastile de gat, Nurofen raceala si gripa, Aspirin plus C si Coldrex!
Multa bafta.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai luat temperatura cu termometrul digital, nu-i asa? E absolut normala! Nu trebuie sa faci nimic sa-ti cresti temperatura.

| Empathizer a răspuns:

Temperatura nu ti-a scazut sub valorile normale, nu e cazul sa te ingrijorezi. Nu mai sta la caldura mare, astfel obligi organismul sa faca efort de a pierde caldura. 22 de grade sunt suficiente.
Iar daca esti racita, un ceai negru cu lamaie, scortisoara si cuisoare, baut cald, face minuni.
Unele medicamente, cele pe care scrie "raceala si gripa", contin pseudoefedrina, care face vasoconstrictie in periferie, cu scaderea temperaturii la nivelul pielii. Temperatura rectala reflecta mai fidel valoarea reala a temperaturii corpului.