| anonim_4396 a întrebat:

Voiam sa stiu daca doar de la amigdalita acuta (puroi) se face febra si alte reactii sau de la orice amigdalita simpla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Febra poate sa apara chiar si atunci cand este vorba de o infectie de natura virotica, nu numai una de natura bacteriana( cum este stafilococul, in cazul depozitelor de puroi).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Febră poţi avea chiar şi în cazul unei viroze respiratorii ( o răceală simplă )!
NU este neapărat necesar să faci o complicaţie de genul amigdalitei.

Sau, febra poate apărea şi din alte cauze, FĂRĂ să aibă legătură cu o afecţiune respiratorie...

TREBUIE să mergi la un control la medicul de familie pentru evaluare şi, eventual, pentru a te trimite la analize/investigaţii suplimentare!

Toate cele bune!

| Divy a răspuns:

Febra poate surveni din mai multe motive iar puroiul se poate aduna în organism, datorită bolilor tratate cu medicamente care în loc să elimine boala au eliminat doar efectule happy
Alte reacţii care te frământă care ar fi?

| MaPrindGreu a răspuns:

Nu crezi ca este cam EXTREM de iresponsabil sa ceri ajutor aici? Mereu poti suna la un spital, pentru ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru MaPrindGreu):

Scuza-ma, dar atunci de ce este sectiunea de sanatate pe TPU? eu aveam doar o curiozitate ca sa stiu pe viitor daca faci febra cand ai amigdalita Simplu!