| cocobeforechanel a întrebat:

Apelez la voi pentru niste sfaturi.Am fost la oftalmolog si mi s-a spus ca am dioptrii de -1, 75 la ambii ochi.Din pacate, nu am finante suficiente nici macar pentru o lentila, de ochelari nici nu se pune problema.Asa ca, va rog pe voi sa imi dati niste sfaturi naturiste sau vitamine, medicamente pe care sa le iau ca sa imi imbunatatesc vederea sau macar sa nu mai avanseze.Va multumesc mult! happy

4 răspunsuri:
| Crainstorm20 a răspuns:

Salutare! Eu sunt clasa a 10-a si port ochelari (-0, 5 la ambii ochi), iar acum pentru raspuns:
-Ochelarii costa vreo 20 si ceva de euro. (Aprox 120 lei)
-Nu cred ca exista leac "miracol" trebuie sa iti rogi parintii sa iti cumpere. Te ajuta! Daca nu iei ochelarii vederea se strica si mai mult :/
-Cam atat nu e mare filozofie, cei cu minus sufera de miopie aka eu si tu.Trebuie saiti rogi parintii sa iti cumpere cu lentile din plastic(sunt bune si poate mai rezistente decat cele din sticla!).

| cocobeforechanel explică (pentru Crainstorm20):

Pai asta e, nu pot sa le cer parintilor, deoarece nu vor sa mai auda de mine. Ochelarii sunt scumpi, lentilele ajung la 200 lei, cel putin, numai pun ramele, cele mai ieftine erau 160 lei )

| GdX a răspuns (pentru cocobeforechanel):

Facem cheta si te ajutam. Daca nu cumva faci misto pe aici.

| Crainstorm20 a răspuns (pentru cocobeforechanel):

Am spus cele din plastic.M-au costat doar 120 de lei, poate la tine sunt lentilele mai scumpe, ai dioctrii mai tari ca ale mele. Asta e trebuie sa iti cumpere ochelarii si dupa sa te obisnuiesti, iar dupa aceasta etapa sa ii porti zilnic pana la culcare (eu asa fac).