| anonim_4396 a întrebat:

Vreau aici cele mai importante lucruri/chestii despre menstruație. Mersii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sparklingqueen a răspuns:

-Menstruatia tine intre 4-7 zile, depinde de persoana!
-Este posibil in unele zilele sa ai mai mult sange decat in altele, deci sa nu te sperii!
-Este posibil sa nu ai menstruatia regulata daca ti-a venit acum, se reguleaza in circa 2-3 ani.
-Menstruatia vine in fiecare luna, pentru aproape toata viata, pana la menopauza la femeile in varsta (40-60de ani)Si incepe pe la pubertate (8-14 ani depinde de fiecare fata desigur)
-La menstruatie poti avea crampe, care poti lua ceva pastile care sunt facute pentru a ameliora crampele.

—~>Sper ca te-au ajutat sfaturile, dar desigur trebuie sa ii zici si mamei tale ca ti-a venit perioada lunii, sau incerci sa o intrebi subtil de ce iti curge sange, si ea o sa iti explice cel mai bine happyEu din pacate cand eram mica mama mea nu era sa-mi explice despre menstruatie sad
Asa ca sa nu-ti fie frica sa o intrebi pe mama ta, care ti-a dat viata ca si ea a trecut prin aceeasi perioada!

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai reușit să găsești pe google aceste detalii? Apar scrise sute de rânduri. Dar tot mami iti va putea explica cel mai bine. happy