| MP1999 a întrebat:

Vreau sa aflu daca exista fete introvertite si antisociabile. Am 20 de ani si mereu vad in jurul meu fete sociabile sau care stau pe telefon pe retele de socializare etc si ma simt total singur... nu imi gasesc locul intr-o lume care te "forteaza" sa fii sociabil si mereu imi vin ganduri rele cand ma gandesc la acest lucru. Stiu ca sunt persoane care zic ca exista etc dar simt ca nu e adevarat sau ca e doar 1 la 10000

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Crezi ca lumea aia care este toata ziua pe telefon este sociabila? te inseli.
Cand se vor bucura de viata fara telefon si retele de socializare atunci vor fi sociabili pana atunci sunt doar altii care sunt sclavii tehnologiei.
Tu esti diferit de ei pentru ca nu esti ca ei, de aceea ai nevoie de oameni ca tine nu ca ei.
Acele persoane care iti doresti tu sa fii ca ele, in realitate habar nu au sa fie sociabile, si cand ies in oras sunt non-stop cu telefonul in brate si atente la ce like le-a mai dat vreun fraier, si daca ar fi ceva de capul lor sau ele ar fi cineva precum madalina ghenea, dar ele sunt niste distruse oarecare care au o parere narcisista, si oricum faptul ca primesc acele likeuri pe net le da oarece aroganta si grade, nimic altceva.

| MP1999 explică (pentru Simpatic):

Da dar macar mai ies pe afara mai "vorbesc" putin si poate mai au la cine sa apeleze daca au nevoie de ceva etc

| Simpatic a răspuns (pentru MP1999):

Da

| MihaelaDart a răspuns:

Tin minte ca am fost multi ani introvertita si antisociabila, desi numai din cauza mea se intampla totul sa nu am prieteni, nu din cauza parintilor sau a familiei, era varsta. Multi ani a fost pana am realizat ca trebuie sa fac ceva cu viata mea, ma uitam la prietenele mele cum aveau iubiti si eu nu, plangeam. Desi cand am intrat la facultate am avut primul prieten desi nu m-a multumit la ceea ce as fi vrut eu, atat nici relatia nu a durat mult, am considerat ca nu trebuie sa ma opresc la primul venit, primul servit. Nu doream sa sufar iar desi voiam sa fiu si impacata sufleteste. A fost dupa terminarea facultatii sa am o jumatate a mea, chiar daca in momentul asta nu mai sunt cu respectivul desi cu asta am iesit din starile respective, de ganduri rele de sinucid, de negativism. Acum la o varsta aproape dubla varstei tale am devenit o persoana ambitoasa, deschisa, sociabila, luptatoare cu greul vietii. Trebuie sa fi pozitiv cu tine insuti si vei vedea ca vei avea de castigat.

| MP1999 explică (pentru MihaelaDart):

Eu nu am avut niciu prieten si da era alegerea mea. Mie nu prea imi plac oamenii si vreau sa raman asa o persoana introvertita si antisociabila. Viata nu are cum sa se schimbe pentru ca mereu va fi asa. Sunt si eu la facultate si evident ca in anii trecuti nu am niciun prieten sau un coleg cu care sa imi petrec pauzele. Toata chestia asta cu viata va deveni mai frumoasa nu e adevarata pentru toata lumea si mai ales pentru mine.

| MihaelaDart a răspuns (pentru MP1999):

Negativismul, depresia in care esti tu este mana Satanei si daca mergi pe mana lui, vei avea gandurile negre de suicid. Sa spunem ca esti doar intr-o perioada proasta a varstei la care esti, vei analiza singur defectele vietii tale si cand vei ajunge la varsta a doua vei regreta multe secvente din viata ta de cum erai. Parerea mea sa consulti un psihoterapeut pentru a spune problemele care te macina, sunt oameni de specialitate care te pot pune pe picioare si sa devii xtrovertit si o minte pozitiva! Daca nu iei nici sfaturile de la cei de pe TPU, nu inteleg de ce te victimizezi atat de mult, caci asa ne arati!
Viata este frumoasa pentru cei care doresc sa lupte pentru ei, pentru cei care sunt lasi cu viata!

| MP1999 explică (pentru MihaelaDart):

Am fost si la psihoterapeut cam 6 luni si nu a schimbat nimic. Eu initial am venit aicea sa vad daca cumva cineva imi poate indica un somnifer potrivit ca sa imi iau viata. Nu spun ca nu o sa o fac dar voiam mai intai sa caut o alta opinie poate cineva stie un produs bun care poate ma ajuta decat sa iau eu unul randome sa nu mearga sa afle parintii si dupa sa ma arunc de pe bloc sau sa intru cu masina intr-un tir. Insa in loc de asta vin oameni care zic ca viata e frumoasa si alte prostii de genul. Eu nu mai vreau sa traiesc nu ma ajuta aceste explicatii

| MihaelaDart a răspuns (pentru MP1999):

Mergi laun preot cu har, nu toti sunt mana intinsa, sunt si oameni care te ajuta, sincer, asa cum am spus, somniferele doar pe prescriptie medicala se da. Un sinucigas se duce in Iad, asta ca sa te avertizez, nu se duce in lumea buna, asta daca ai cateva cunostinte de religie ori biblie. Faci cum doresti! Desi parerea mea este sa lupti pentru viata, doar daca vrei, daca mai ai un strop de ambitie.
Esti in depresie, daca psihoterapeutul nu te-a ajutat, alege psihiatrul pentru un tratament medicamentos, prin post si ruga mullta poti scapa de acest gand necurat!

| MP1999 explică (pentru MihaelaDart):

Nu cred in genul asta de religie. Si nu, again nu vreau sa traiesc. Daca intr-adevar acele somnifere se dau numa de la medic atunci o sa trebuiasca sa gasesc alta modalitate poate spanzuratul sau gazele de la masina

| BlackRose03 a răspuns (pentru MP1999):

Succes cu asta.

| MP1999 explică (pentru BlackRose03):

Multumesc

| MihaelaDart a răspuns (pentru MP1999):

Sincer mi-e mila de tine... poate ca moartea nu iti va reusi sa iti iasa! Si vei avea "ghinionul" la o viata pana la batranete cand intre timp sa iti vina mintea la cap!

| BlackRose03 a răspuns (pentru MP1999):

Ce laș ești.De cei care renunță așa rapid nu mi-e milă.Vei avea o moarte fara sens și o viață fără realizări.Bravo...

| Mosotti a răspuns:

Nici alti introvertiti nu prea discuta si nu va gasiti unul pe altul, trebuie sa fi deschis, sociabil, prietenos, vesel, deci ai o mare problema, altfel cum? Altfel nu poti lega o prietenie, o relatie de iubire. Plus ca oamenii au nevoie de din astia deschisi, nu de oameni cu probleme, deci lucreaza la asta.

| LoveSleep a răspuns:

Ești nebun. Ești atât de leneș, comod și speriat încât vrei o tipă exact ca tine pentru că asta ar presupune un efort nesemnificativ pentru tine de a face ceva.
Dacă eu îți spun că dacă vrei să fii cu tipa aia trebuie să te duci sa te tunzi și să te speli pe cap o dată la 2 zile minim tu nu vrei să auzi de așa ceva, tu vrei să agați ceva stând acasă în pijamale, de ciocolata la gură și mirosind a puroi. Nu vrei să faci nimic, vrei să ai prietenă dar să rămâi la același stadiu.
Ce câștigi din asta? Pe cineva la fel ca tine? Păi nu ești tu de ajuns?
Și ce dacă tipa cu care ești e extrovertită? Vă pune cineva să vă duceți la karaoke? Ce ai putea să faci cu ea și să implice niște ieșit în lume? Să mergeți la kfc să mâncați? Nu crezi că faci față?
Las-o frate să meargă în club dacă vrea, să iasă cu prietenii și la sfârșitul zilei să vină la tine, să mâncați șhaorma și să vedeți un film. Nu trebuie să fie speriată de lume ca să vă înțelegeți. Nu a zis nimeni că dacă ai o relație trebuie să faceți fiecare ce preferă celălalt. Termină cu căutarea asta stupidă de tipe antisociale și răspunde-mi la mesajul privat și în 2 săptămâni o să ai prietenă. Și încă una de rezervă.

Nu lucrez de 2 săptămâni, stau toată ziua în casă la seriale și când trebuie să merg la magazin am stări de anxietate și nu am deloc chef să plec nicăieri. Nici eu nu sunt extrovertit și aș putea ajunge în stadiul în care ești tu foarte rapid, dar nu ar fi deloc ok.

Am terminat 4 ani de facultate și nu mi-am făcut niciun prieten. Nici nu știu cum ii chema pe toți colegii mei. Nu am căutat să fac asta, nu-mi place să vorbesc cu oamenii, consider că 98% sunt proști și plictisitori. Am stări de anxietate și am emoții dacă trebuie să prezint un proiect la facultate (trebuia), nu ies niciodată singur sau cu "baietii" în oraș dar cu toate astea, dacă vreau să o agăț pe Selena Gomez o fac și dacă vrea să ieșim mâine la o cafea și ma simt ciudat când sunt acolo o să-i zic că tremur de mă c pe mine, dar fac pariu că Drake (parcă) era stăpân pe situație și tot s-au despărțit. Ai nevoie de c 0a e și sinceritate și poți să ai aproape orice tipă vrei.

Când eram mai mic ieșeam în parc și mă băgam în seamă cu tipe. Tremuram și înainte să o fac, și când vorbeam cu ele și după, dar tot o făceam. Și dacă vedeam că tipa observă și e puțin dubioasă situația îi ziceam că nu prea îmi place să socializez, sunt destul de timid dar chiar voiam să mă bag în seamă cu ea. C 0 a e și sinceritate, cum ziceam. Nu trebuie să fii expert, lucrurile astea vin pe parcurs. Dar tu nici măcar nu trebuie să o faci față în față. Poți să vorbești cu ele pe Facebook și singurul calvar prin care trebuie să treci e să-ți faci puțin curat pe pagina de profil și să-ți pui 2 poze cu tine ok.

| Dalmore a răspuns:

Majoritatea fetelor sunt introvertite și speriate de viață. Statul pe telefon nu are legătură cu cât de sociabil ești. Știu persoane care sunt foarte active pe social media și în realitate au 0 prieteni. Găsești introvertite la orice marge margine de drum, sunteți niște generatii de introvertiți ăștia de la 99 incolo. Cum ești forțat să fii sociabil?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Dalmore):

Chiar ai drepatate. Astia nascuti dupa '99 suntem niste bufnite antisociale.

| BlackRose03 a răspuns:

Dacă sunteți amândoi antisociali cum spui tu unde va ajunge relația? Devine plictisitor, e mai ok introvertit cu extravertit ca să aveți ce vorbi.

| dmcly29 a răspuns:

Nu ești singurul stai liniștit. broken heart

| MP1999 explică (pentru dmcly29):

Paote nu sunt dar cu siguranta simt ca de fapt ceea ce am spus e adevarat...