| ralucaralu a întrebat:

Vreau sa dau la medicina, dar am o problema. Pot sa vad sange, nu mi se face rau, nu lesin ca altii, dar mereu cand vad facand o injectie sau ceva ma pun in pielea acelui om si imi vine sa nu ma mai uit. Credeti ca nu ma pot obisnui cu asta si e o greseala sa dau la medicina? La voi cum e, puteti sa va uitati fara nici o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca vrei sa urmezi medicina nu trebuie sa telasi coplesita de emotii si sa vezi totul obiectiv.
Eu nu am nicio problema daca vad injectie, chiar sunt curioasa sa ma uit sa vad cum se face.
La prima intrebare nu pot sa-ti raspund pentru ca tine doar de tine.Cred ca este posibil sa te obisnuiesti daca ai vointa si daca nu te lasi coplesita de emotii/mila cand vezi un bolnav.Este normal sa ai si sentimente de compasiune/mila/dragoste fata de oameni dar trebuie sa ti le ascunzi pe cat posibil si sa gandesti obiectiv pentru ca altfel nu vei rezolva nimic ca medic.Cand cuiva i se face o injectie sau i se ia sange i se face un mod curativ si dupa pers. respectiva se va simti bine-la asta trebuie sa te gandesti mereu si (cred)ca usor-usor vei prinde curaj. Daca tie iti vine sa nu te uiti doar cand se inteapa o vena...ce fei face cand vei avea de dat examen pe cadavru(ceea ce implica si disectie)? Sau cand vei fi nevoita sa faci tu insati o injectie? Gandeste-te bine inainte sa iei o decizie... daca esti hotarata sa dai la medicina, atunci lupta sa iti ascunzi temerile astea.

| BlackNights a răspuns:

Pai ori te obisnuiesti cu o mica injectie, ori te razgandesti si lasi balta medicina.Tu ca medic trebuie sa faci fata multor situatii dificile, o injectie ar trebui sa ti se para o nimica toata.Plus ca, din cate stiu eu, mai mult asistentele fac injectii, dar na.

| lov343v3rally a răspuns:

Mie chiar imi place sa ma uit! Acum, depinde de om! Eu cred ca te vei obisnui!

| MeMadeleine a răspuns:

Din intamplare am dat peste intrebarea ta.Am terminat primul an de medicina si sincer iti spun ca si eu ma simteam exact ca tine.Partea buna e ca nu suntem singurele.Multi (crede-ma, chiar sunt multi) dintre colegii mei au cate o frica de genul asta si i-am intrebat pe asistentii nostri de la lp-uri daca e normal si daca ei simteau tot asa.Surpriza sau nu, ne-au spus ca erau exact ca noi, ca sunt doctori care,fiind specializati pe un anumit domeniu, chiar cu multi ani de experienta tot mai simt cate un fior sau chiar li se face rau si lor cand vad cate un caz mai,, sangeros".Ne-au mai spus ca acomodarea se va face cu timpul si ca in cei 6 ani de facultate si rezidentiat o sa ne obisnuim atat de mult cu,, privelistea" incat o sa zambim atunci cand ni se va pune si noua la randul nostru aceasta intrebare.In fiecare vacanta de vara ar trebui sa faci practica de vara.Eu am inceput-o si daca la inceput imi tremurau picioarele cand vedeam acul apropiindu-se de venele cuiva acum pot sa ma stapanesc si sa recoltez chiar eu sange fara sa mi se revolte stomacultongue
Lucrul cu cadavrul nu e cine stie ce (la noi, din cauza lipsei de,, material didactic" ziceam merci ca mai puteam pune mana pe muschi si nervi gata disecati.Socant la lucrul pe cadavre nu e imaginea,ci mirosul de formollaughing ).
In concluzie,daca singura ta problema legata de fac de medicina este aceasta eu chiar cred ca,odata admisa si ajunsa in anul III sau IV,si tu o sa zambesti cand alti aspiranti sau boboci la medicina te vor intreba daca e normal sa le fie frica de ace, vene, seringi si sange.