Întrebare recomandată | justgabriela a întrebat:

Vreau sa fac o urocultura,iar mama mea insista sa mearga cu mine. Intrebarea mea este : exista vreun soi de infectie urinara sau orice altceva care se depisteaza la o urocultura si are ca simptome urinat des, usturime care se face strict prin contact sexual? Nu este momentul potrivit sa ii spun mamei ca am facut acest pas, si vreau sa stiu daca exista asa ceva.

Si mai am o intrebare...sunt in ziua a 7 de menstruatie ( in general ma tinea maxim 4 -5 zile) insa nu mai curge mult sange, se vede doar pe hartie igienica sau uneori o pata mica mica mica pe protejslip.Mi-e teama sa nu fie o rana. Am avut o cervicita insa am tratat-o corespunzator.
Voi ce spuneti? Am programare pe marti la ginecolog insa vreau sa ma lamuresc cu prima problema!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Infecţia urinară NU se contactează prin relaţii sexuale.

Deci, NU este nici o legătură între contactul sexual şi o infecţie urinară.

Iar faptul că menstra a durat mai mult ca de obicei se poate datora tratamentului pentru cervicită.

De asemenea, este necesar acel examen de "control" pentru a se verifica dacă ai tratat complet acea cervicită.
La control poţi solicita şi o ecografie vaginală pentru a verifica dacă e vorba de o rană pe col sau pe peretele vaginal - dar, NU cred să fie vorba de aşa ceva.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| justgabriela explică (pentru bursuc001):

Ce imi puteti spune despre pielonefrita? ma deranjeaza un rinichi si ma doare in zona lombara. Ma gandesc sa nu am asa ceva. Se depisteaza tot la urocultura?

| bursuc001 a răspuns (pentru justgabriela):

Se poate depista şi prin urocultură ( sau analize de sânge ), în situaţia în care se depistează bacteriile care o provoacă.

Pentru alte detalii despre pielonefrită vezi articolul de la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pielonefrit%C4%83

http://www.sfatulmedicului.ro/......-acuta_588

Totuşi, dacă NU ai febră mai mare ( peste 38 de grade ) atunci NU cred să fie vorba de aşa ceva - doar o simplă infecţie urinară.

O seară frumoasă.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Rolul uroculturii este de a vedea daca suferi de infectie urinara.
Urinat des cu usturime sunt simptome ale infectii urinare.
Cat despre sex, nu are legatura cu infectia urinara.

Sanatate!

| Mony_Nelly_1995 a răspuns:

Pai,cam asa este infectia urinara.stai linistita, poti face oricand infenctie urinara, eu am avut si la 5 ani.
in ce preiveste cealalta problema, da, mi s-a mai intamplat sa mie sa ma tina mai mult menstruatia, s-ar putea sa fie chiar de la prima problema.