| Lola200228 a întrebat:

Vreau sa îmi spuneti ce fructe pot sa mănânc dacă am reflux gastro esofagian. Adică fac acid la stomac.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DenisIonut01 a răspuns:

Bananele. Aceste fructe delicioase se digera usor, fara sa supere stomacul. In plus, ele contin pectina, o fibra solubila care sustine dezvoltarea bacteriilor bune din intestin si imbunatateste digestia. In plus, ele sunt foarte bogate in potasiu, astfel ca ajuta si la imbunatatirea sanatatii inimii.

Papaya. Acest fruct tropical, mai putin cunoscut pe la noi, imbunatateste digestia si ne poate scapa de constipatie in cazul in care ne confruntam cu aceasta problema. Papaya se gaseste mai greu in piete si in magazine, insa pentru a ne ameliora durerile de stomac, putem apela cu incredere la enzimele de papaya pe care le gasim in plafare.

ai putea sa mananci si mar dar doar daca este fiert sau facut sos, atunci nu mai produce aciditate.

Poti manca si alte fructe dar nu in exces, in mod special citricele cum ar fi portocale sau lamaie

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ocazional mandarine,portocale, lamai, mere, dar repet ocazional asta nu inseamna sa nu consumi plus ca fiecare individ e diferit, vezi tu ce fruct iti creaza reflux gastro, eu asa descopar ce imi face rau

| anonimg a răspuns:

Cartea "Sănătate prin alimentație" îți spune ce alimente vegetale să consumi pentru diferite boli (se găsește acolo și refluxul gastro-esofagian).
https://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie
Eu am avut cartea dar acum nu o mai am.
https://m.emag.ro/sanatate-prin-alimentatie-51229/pd/DJ1V4NBBM/