| cristi_8283 a întrebat:

Am voie sa beau daca am lipsa de calciu (nu exagerata), gastrita cronica, esofagita si boala de reflux gastro-esofagian. Vreau sa beau vreo 2-3 beri in seara asta si vreau sa stiu ce mi se poate intampla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Salut Cristi..sunt student la asistenti medical an 1 si stiu la ce te referi: ai voie sa bei lichide cum ar fi apa plata, suc natural, etc dar nu ai voie sa bei alcool. daca bei alcool pote duce la agravarea bolii

7 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Si totusi, de unde pofta de alcool?

| cristi_8283 explică (pentru BuLaNNNeL):

E ziua unui prieten, vreau sa ma distrez puțin

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru cristi_8283):

Daca alcool e sinonim cu distractie imi pare rau de voi.

| BackAgain a răspuns:

Nu, n-ai voie. Alcoolul aduce o aciditate extra in stomac, ceea ce doar ar inrautati problemele tale. Pe langa Helicobacter, aciditatea ridicata e cauza principala a gastritei. Depinde si cat de avansate sunt problemele, dar o bere ti-ar cam da arsuri sau dureri. Vreo 2-3...

| cristi_8283 explică (pentru BackAgain):

Şi tigarile la fel?

| cristi_8283 explică (pentru BackAgain):

De fumat as putea fuma?

| Knu a răspuns:

Avand cele enumerate de tine, n-ar trebui sa pui nimic acid/acidulat in gura, sa nu mai vorbim de alcool.