| Th3fresh a întrebat:

Vreau sa incep prin a spune ce am patit. Eram intr-o seara foarte stresat si dintr-o data am simtit o presiune in partea dreaptă a capului si imi curgea sange din nas dar nu mult, apoi a doua zi tot simteam acea presiune, dupa o saptamana am fost la doctor cu o ecografie la sinusuri, am aflat ca am o mica sinuzita. Mi s-a prescris o reteta, apoi am primit o trimitere la neurolog, acolo mi-a prescris cateva pastile, am inceput sa le iau, intr-o zi am simtit o slabiciune in corp si imi tot spuneam ca o sa mor, mi-am luat tensiunea 140/70/108 dar dupa 2 minute mi-a trecut si de atunci ma tot gandesc ca pot avea diferite boli, chiar daca nu le am tot ma gandesc ca am ceva grav. Si uneori mai am si stari de ameteala, si stari pe care nu le pot explica, nu am chef de nimic, ma simt slabit, sunt mai palid la fata nu rau dar sunt, ma puteti ajuta cu un sfat sau daca imi spuneti daca o sa ma fac bine, eu presupun ca am avut un atac de panica ca in timpul ala imi batea inima foarte tare si imi este frica de orice se asociaza cu boala si vreau sa scap de sentimentul ala de moarte, precizez ca am 17 ani, poate fi o anxietate sau o depresie, sau ceva mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

N-ai nimic altceva decat niste nervisori. Sinuzita nu da starile alea. Dar nervii necontrolati, stresul, duc la cresterea tensiunii. Asta a dat presiunea si sangerarea. A doua zi la control nu mai aveai tensiune si medicul nu a vazut.
Mergi la un neurolog care sa-ti faca un EcoDopller sa vada ce s-a intamplat acolo si ce riscuri ai. Poate nu ai. Si, invata sa-ti controlezi emotiile si nervii. Sanatate!

| Th3fresh explică (pentru Yuoia):

Mulțumesc, chestia este că am mers la neurolog și mi-a spus că nu am nimic grav, și că o să îmi treacă în câteva zile

| Yuoia a răspuns (pentru Th3fresh):

Atunci, sanatate!
Si controleaza-ti emotiile si iesirile nervoase.

| NoisyLight a răspuns:

Nu aici vei găsi răspunsul cel bun, fiindcă ai nevoie să faci niște analize. Cel puțin analizele la sânge.
Deci, fuga la doctor.