| Th3fresh a întrebat:

Vreau să încep prin a spune ce am pățit, Eram într-o seară foarte stresat, și dintr-o dată am simțit o presiune pe partea dreaptă a capului, și îmi curgea sânge din nas dar nu mult, apoi a doua zi tot simțeam acea presiune, după o săptămână am fost la doctor cu o ecografie la sinusuri, am aflat că am o mică sinuziă, mi s-a prescris o rețetă, apoi am primit trimitere la neurolog, acolo iar mi-a prescris câteva pastile, am început să le iau, într-o zi am simțit un fel de amețeală și îmi spuneam în gând că o să mor, mi-am luat tensiunea 140/70/108 dar după 2 minute mi-a trecut, și de atunci mă gândesc că pot avea diferite boli, chiar dacă nu le am mă tot gândesc că am ceva grav, și uneori mai am și stări de amețeală, și stări pe care nu mi-le pot explica, nu am chef de nimic mă simt slăbit sunt mai alb la față, mă puteți ajuta cu un sfat, sau daca îmi puteți spune dacă o să mă fac bine, atunci în acel atac de panică așa presupun eu că a fost bătea inima foarte tare, precizez că am 17 ani. Și mă simt și rău în corp, ca un leșin în permanență, mi-am făcut un Ekg, și mi-a ieșit bine, nu am nimic la inimă, singura problema mi-a spus că o am la stomac, și nu mai am chef de viață, nu mă mai bucur de lucruri ca înainte, simt că mor în fiecare zi. Și chestia este că am și frica de moarte, și frică de o boală gravă, de exemplu dacă văd ceva pe net gata am acea boală, pot face infarct dacă nu am probleme cu inima, plus de asta mă gândesc că am și ceva la cap, îmi tot zic că am tumoră sau nu știu ce fel de boli mai am, și tot așa, seara când mă pun în pat încep palpitațiile la inimă, și visez mereu urât, deci în fiecare seară visez urât, și îmi tot spun dacă nu mai apuc ziua de mâine și mor, și mai am și amețeli, simt că nu mai văd prea bine, am bolboroseli în stomac, precizez că doctorița a prescris un tratament de stomac, simt acea jenă în corp că și cum mor mereu, și chiar nu mai am chef de nimic, vă rog să comentați cei care au pățit treaba asta, nu vreau răspunsuri banale, gen că am ceva grav și nu mai am șanse, vreau doar oameni capabili să răspundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut prin acest lucru acum un an si ceva. In plus pe langa ceea ce patesti si tu eu vomitam pana si apa sau mi se facea greata si daca trageam aer in piept.
In iunie am fost internata la diagnostic mi-au scris vertijuri..am facut un CT la cap pentru ca au crezut ca am tumora dar a iesit bine nu am avut. In schimb cauza acestor stari nu au gasit-o dupa numeroase teste neurologice, oftalmologice, ORL.
Eu zic sa cauti sa te calmezi sa iti induci singur starea de bine si sa nu mai gandesti atat de negativ. Este posibil sa treci si printr-o depresie si eu am 17 ani si ma lupt cu depresia de 2 ani si ceva. Gaseste-ti un hobby care sa te faca sa uiti aceste stari, sau iesi cu prietenii, fa-ti o iubita..sut multe moduri in care poti iesi din aceasta stare.
Multa sanatate sa ai si sa treci cu bine peste asta

| Th3fresh explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, deci după toate testele făcute nu ți-au găsit nimic, eu în clasa a 4-a am căzut pe ciment și am făcut un cucui, șim-am gândit să nu am o tumoră.

| Th3fresh explică (pentru Th3fresh):

Și m-am, am greșit eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Th3fresh):

Da, după toate testele făcute efectiv nu știu de unde aceste stări. Bine că au trecut momentan nu am mai avut parte de ele. Eu zic totuși să îți faci un set complet de analize să vezi despre ce este vorba să fii sigur măcar că este totul ok.

| Th3fresh explică (pentru anonim_4396):

Da, o să fac. Ai Facebook sau insta să discutăm acolo?