| caietulstudentesc a întrebat:

Vreau sa mă apuc de calisthenics ca sa pun niste mușchi pe mine. Sunt foarte sedentar și slab, ce exerciții ar trebui sa fac pentru inceput având în vedere că după 2 flotări sunt mort?
De asemenea pot face asta daca am probleme cu coloana? Nu vad alta metodă și m-am saturat sa nu am forță pentru nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă faci exercițiile corect, cu spatele drept, teoretic nu ar trebui sa ai probleme. Începi cu exerciții cu corpul, puțin cardio ca să pui sângele în mișcare 2-3 săptămâni, după care te apuci de bară, dar va fi greu câteva luni până când dezvolți ceva musculatura ca să faci mai multe exerciții.

| TheStrategist a răspuns:

Poți să începi cu flotări și tracțiuni. Astea sunt niște exerciții de bază în calisthenics.

| AlinMrs a răspuns:

Dupa alea 2 flotari, mai stai putin si mai faci inca 2 si dupa inca 2 si tot asa pana faci 100 pe zi si pe langa asta 100 de genoflexiuni si 100 de abdomene. Faci asta de 2-3 ori pe saptamana. Sau poti sa te duci la sala. Indeifenent de ce vrei sa faci, apuca-te. Acum, nu maine. Si sa nu te estepti la rezultate rapide intr-un timp scurt. Citeste si informeza-te deasemenia.