| Masinescu a întrebat:

Salut! Am 15 ani si vreau sa ma apuc de calisthenics si am inceput sa fac exercitii Push Pull Legs si sunt pe bulk si as vrea sa raman o perioada...
Am doua intrebari...
1. Daca sunt le bulk, afecteaza cu ceva daca mai mananc o felie doua de salam? happy
2. Daca sunt pe bulk, grasimea se va transforma in muschi, sau ma voi îngrașa...
*Tin sa precizez ca nu mananc ca spartu, manac destul, carne, oua, etc*
?

5 răspunsuri:
| TheStrategist a răspuns:

O să pui masă musculară dacă te antrenezi, dar și puțină grăsime dacă e surplusul caloric prea mare.

| PogChamp a răspuns:

Grasimea nu se transforma in muschi, se transforma in energie.
Proteina se transforma in muschi.

| Masinescu explică (pentru PogChamp):

Bine ma si daca mananc multe proteine, adica branza, carne, oua... Ma ingras sau pun masa musculara

| PogChamp a răspuns (pentru Masinescu):

Branza carnea si ouale toate au si grasimi pe langa proteine.
Trebuie sa-ti calculezi macronutrientii in functie de ce ai nevoie sa obtii.
Daca vrei pachetele, nu prea o sa iesi din piept de pui cu broccoli si orez, creatina si alte shake-uri proteice.
Daca mergi strict pe forta, trebuie perioade de bulking in care maresti cantitatea calorica semnificativ, urmata de antrenament intensiv.
E important sa ai si zile de repaus, pentru regenerarea tesutului muscular, cel mai bine e sa vorbesti cu un instructor de fitness si sa iti faca un program sa-l urmezi.

| Masinescu explică:

Tin sa precizez ca doar calisthenics, nu si cu haltere, gantere, etc...
( tractiuni, izometrie, flotari.)