| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt foarte slab si sedentar ce sport usor as putea face acasa pentru inceput? As vrea sa iau in greutate, dar momentan sunt piele si os, nu am forta pentru calisthenics si nici energie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Xhvuvjhhhvh : sunt foarte slab si sedentar ce sport usor as putea face acasa"

ridică și tu o... bere in cinstea noastră!

| CostinAlamariu a răspuns:

Mananca mai mult zahar omu meu. Bea lapte mai mult

| Gigantulmaro a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Zahar? Scuze, dar asta e cel mai nepotrivit sfat. Cel mai bine este sa manance sanatos si des, avand in vedere ca este slab. S ar putea sa aiba si un metabolism rapid. Din zahar produci doar grasime. Cu laptele da, sunt de acord. E bun. Dar cat mai multe proteine, sport si o dieta echilibrata!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Gigantulmaro):

Din contră prietene, zahărul este extrem de important pentru organism și metabolism, iar având în vedere că el este "piele și os" după cum s-a descris zahărul îi va da energie, iar dacă îl va îngrășa un pic nu e problemă pentru că fix asta vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Bună! Începe cu niște suc de coacăze zilnic, apoi migdale, nuci, ficat de pasăre, salate de crudități, fructe, ceaiuri și plimbare; astea toate pe lângă mâncarea obișnuită! Nu ar strica să faci și un set complet de analize (nu uita tiroida!) să vedem de ce ești slab. Vei fi peste puțin timp: mușchi și piele?! Numai bine!

| SingleForOne a răspuns:

Înotul este bun pentru aproape orice condiție fizică.
Dacă nu, exercițiile de încălzire și întindere te pot ajuta foarte mult. Le poți face acasă sau oriunde vrei. Încerci mai mult alergarea ușoară și mersul pe jos pe distanțe scurte și medii (2-5km), decât să folosești modalități de transport. Dacă faci asta constant, în fiecare zi, într-o lună ai putea începe în forță în calisthenics sau cele uzuale (abdomene, flotări, sărituri, etc).

Răspuns utilizator avertizat
| DonMoldo a răspuns:

Cate kg ai, cati ani ai? Pentru a lua in greutate, trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.La micul dejun poti adauga si branza/cascaval si legume proaspete(rosii sau castraveti). Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva, poti consuma cate un sandwich intre mese, iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun), fructe uscate, nuci, alune, migdale sau fistic. Daca in cateva luni(minimum 3)nu se observa nici-o schimbare, este posibil sa fii genul de persoana care, indiferent ce face, nu poate lua in greutate(cel putin momentan, intrucat odata cu inaintarea in varsta, vei lua in greutate fara a face ceva anume).

Răspuns utilizator avertizat
| Sssofia a răspuns:

Cred că ceva exerciții de încălzire. Ai putea sa ți descarci o aplicație special pentru așa ceva

| An0nimus73663 a răspuns:

Prima data daca vrei sa iei in greutate cred ca ai vrea sa iei muschi, nu grasime deoarece nu cred ca ai prefera burta in locul unui abdomen tonifiat, asa ca ar trebui sa incepi o dieta bogata in proteine. Poate te sperie cuvantul dieta ca pe majoritatea oamenilor dar..nu e greu deloc. Apoi, daca esti slab/ firav si vrei sa iei in greutate ar trebui sa faci forta, gen exercitii cu greutati, dar pentru inceput ti-as recomanda sa faci exercitii cu greutatea proprie pentru ca am tot vazut baieti care pot ridica 80 kg iar cand intra in sala de kickboxing si ii pune antrenorul sa faca 10 flotari dupa a 4a isi fac somnul de frumusete pe podea.Muult successs!