| gogut11 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala am 1.82 si 90kg...si nu pot sa imi masor ceea ce mananc cu exactitate si nici nu prea am timp ..are ceva daca mananc ca de obicei oua, lapte, carne laughing ceva sanatos si sa fac cat de mult pot sala, o sa am rezultate? Tinand cont ca mananc destul de mult laughing dar peste 90-92 kg nu sar. Obiectivul este sa pun cat mai multa masa musculara..definitul nu ma intresaza cel putin acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ilincoana a răspuns:

Simplul fapt ca lucrezi la sala si faptul ca sala a devenit o prioritate, o sa te schimbe foarte mult happy. Vei avea rezultate, iti promit. Pentru a pune masa musculara ( cand te mentii ) este indicat sa ai un anumit numar de grame de proteina de mancat pe zi. Proteina este in lapte, oua, carne, soya, iaurt cu putine grasimi, paste etc. Obiectivul ar fi sa iti transformi alimentatia obisnuita cu una cu un nivel ridicat de proteine. Tu ai 90 de kilograme, iar din asta rezulta ca ai nevoie de 135-180g de proteina pe zi ( 1. 5x90 - 2x90 - este o formula de calcul standard pentru a sti cata proteina ai nevoie pe zi - te poti verifica peste tot pentru a vedea daca e sau nu e adevarat). Oricate grame de proteina mananci intre cele doua numere de calcul, te va ajuta in a pune masa musculara. Daca nu o ai cu masuratul si asa mai departe, iti pot spune niste chestii aleatorii din alimentatia obisnuita a omului :
-un iaurt mic grecesc de 200g are 16g de proteina
-iaurt skyr de 400g de la lidl are 33g de proteina
-jumatatea de piept de pui are 250de grame, iar 125 de grame ( obisnuita cantiate de pui la o masa - are 30g de proteina)
-o felie de sunca are intre 3, 5 si 5g de proteina
-un ou are intre 5 si 7g de proteina
-tonul la conserva are 26g de proteina pe 100g
Iti sugerez sa iti faci cumparaturile de la lidl rolling on the floor) au prea multe mancaruri high protein acolo

1 răspuns:
| Sn4k3 a răspuns:

Sigur ca poti, doar ca nu vrei. Dar nu trebuie sa te stresezi la inceput, inveti tu pe parcurs cand o sa ai nevoie.