| Adw a întrebat:

Daca ma apuc de sala trebuie sa mananc mai multe lactate sau carne sau alceva ca sa imi creasca masa musculara?

Răspuns Câştigător
| Earthquake a răspuns:

Uite cum sta treaba cu sala. pentru a cere sfaturi mai intai trebuie precizata inaltimea ta si greutatea. si nu in ultimul rand varsta.Sunt 3 tipuri somatice : ectomorf ( cel cu oasele lungi si subtiri - Hard gainer ...adica ia foarte greu in greutate.) Mezomorf ( cel presupus cu un potential perfect pentru culturism ) si endomorf ( cel cu greutate mare, predomina grasimea si elimina foarte greu aceasta. ). Acum tu sti unde sa te incadrezi si eu pot spune asa. IN caz ca esti ectomorf ai nevoie de 4 zile / saptamana, insa vvei fi nevoit sa faci doar 1 ora / zi, deoarece interesul este sa pui, nu sa topesti.Repetariile sa varieze intre 8-12 pe exercitiu.Seriile sa fie maxim 4 pe aparat(exercitiu). Pentru Mezomorf, antrenamentu trebuie sa fie relaxat si echilibrat, avand in vedere 4 serii / exercitiu a cate 15 repetari, iar Pentru ENDOMORF seriile sa fie 4, insa 20-25 repetari cu greutati care sa permita acest lucru. Remember: 1.grupele mici (biceps, triceps, antebrat, umeri, trapez, lombari, dorsali etc) se lucreaza lejer, chiar si 3 serii pe exercitiu. 2.mancrea sa fie asa ( dimineata -rege, Dupa masa - boier, seara - cersetor). Va fi bine in sistemul asta. si sa nu uiti somnu` e foarte important sa dormi 2 ore cand vi de la sala. Alimentatie : 60 %, Somn : 20 %, si antremanet : 20 %. BAfta!

3 răspunsuri:
| CodrutM a răspuns:

Baza sunt: Carnea, ouale, lactatele (lapte, branza, iaurt) si fructele si legumele.

Proteinele le iei din carne, oua si lactate. Mai putin din legume.
Alimentele cu indice glicemic mare (cu multi carbo) sunt pastele, cartofii, orezul...

Pune mana si citeste:
http://www.getfit.ro/
http://www.cristianmargarit.ro/

| adryana_6040 a răspuns:

Trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa si sa le combini.Nu uita de fructe si legume proaspate.Succes.

| zuzu_2454 a răspuns:

In general este foarte importanta alimentatia... dar e nevoie si de foarte multa apa in timpul sportului si dupa sport... daca o sa mergi la o sala BUNA specialistii o sa-ti dea sfaturi in legatura cu alimentatia, si nu numai.