| sopranaCadaverica a întrebat:

Vreau sa slabesc cam 10 kg si deja 3-4 sunt pierdute. Abdomenul meu este flasc, pielea incepe sa isi piarda fermitatea (aveam cateva vergeturi deja, ma ingrasasem brusc acum o vreme) si doresc sa remediez problema, macar sa previn excesul de piele. Ce crema + tip de masaj imi recomandati? Cam cat timp sa masez zona? Mai exact abdomenul. Multumesc.
P.S: am 20 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Slabeste intr-un ritm mai lent, in primul rand, pentru ca pielea sa aiba timp sa isi refaca elasticitatea. Vergeturile daca sunt albe nu mai ai ce sa le faci decat interventie cu laser, daca sunt rosii cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog, sa vada el despre ce e vorba si in functie de zona si marimea vergeturilor sa-ti recomande el un tratament si sa-ti spuna cum sa-l folosesti.

| sopranaCadaverica explică (pentru CuriousStuff):

Mai lent de 3 kg pe luna nu se poate. Am regim de la doctor + sport cu un antrenor. Deci nu fac de capul meu. Multumesc pentru raspuns

| CuriousStuff a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu ai specificat in primul mesaj ca ai pierdut kg astea intr-o luna, nu stiam. Felicitari.
Oricum raspunsul ramane valabil, chiar nu recomand sa incepi tratament cu creme recomandate pe net, pentru ca s-ar putea sa-ti faca mai mult rau decat bine. Daca ai regim dat de doctor si ai antrenor eu zic ca nu e un deranj asa de mare sa mergi si pana la un dermatolog sa rezolvi problema cu vergeturile asa cum trebuie, profesional. happy