| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa slabesc in 2 luni si jumatate cel putin 8-9 kilograme... sfaturi? ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Renunta la dulciuri, produse cu faina, ulei si ai sa slabesti sigur cat doresti. Inseamna mai putin de 1 kg pe saptamana, nu cred ca va fi o problema. Fa si putin sport, altfel, la atatea kilograme, pielea ta isi va pierde elasticitatea si iti vor aparea vergeturi.

| machupicchu a răspuns:

Daca vrei intr-adevar sa slabesti mananca legume de toate felurile, in forma naturala sau fierte, in ce cantitati doresti astfel incat sa nu rabzi de foame. altceva nimic in afara de 2 litri apa plata/zi... Si miscare multa... spre exagerare, dar nu chiar exagerat, doar ceva mai multa...si chiar daca vei face febra musculara. In cazul in care vei simti si stari de lesin(rau) inseamna ca organismul cere si carne... mananca peste. succes.

| machupicchu a răspuns:

Daca vrei intradevar sa slabesti mananca legume de toate felurile, in forma naturala sau fierte, in ce cantitati doresti astfel incat sa nu rabzi de foame.. altceva nimic in afara de 2 litri apa plata/zi... Si miscare multa... spre exagerare, dar nu chiar exagerat, doar ceva mai multa....si chiar daca vei face febra musculara. In cazul in care vei simti si stari de lesin(rau) inseamna ca organismul cere si carne... mananca peste.. succes..

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Uitesi eu sunt la regim si am un caiet cam ce am voie sa mananc si ce nu am voi deci nu am voie: maioneze, frisca smantana, creme fructe: banane, strugurii, curmoale, smochine, castane, prune nu am voie maslinbe nuca de cocos arahide alune nucii migdale la branzeturi nu am voie :telemea cascaval branza topita branza de burduf carne nu am voie: porc oaie miel gasca rata mezelurii nu am voie: salam carnatii creier ficat costita kaiser sunca taraneasca jambon icre la categoria peste nu am voie: morun crap nisetro somn scrumbii nu am voie conserve de carne si peste grasa deciii elimina grasimile dulciurile sucurile siropurile prajelile siii fa si sport amandoua trebuie impreunate te poooop

| lick a răspuns:

Da...eu sunt de parere ca nu trebuie sa slebseti cu diete drastice ci trebuie saai un regim de viata sanatos ceea ce implica muult sport... daca nu vrei celulita si aspectul pielii urat fa sport...nu numai ca slabesti dar iti tonifici si masa musculara. Dar trebuie sa ai vointa si sa te ti de programwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Elimina din alimentatie: painea alba si pastele fainoase, produsele de patiserie, alimente gen fast-food, conservele de orice fel, zaharul alb, carnea grea si grasa, dulciurile, sucurile acidulate (in special cele negre), tocaturi, prejeli, mezeluri de porc, alcool.
Alimente recomandate: paine si cereale integrale, fructe si legume proaspete, sucuri naturale facute in casa, zahar brun din trestie de zahar, miere de albine, carne slaba de pui-vita-peste-curcan (preparate sub forma de fript, fiert, inabusit), ulei de masline, lactate si branzeturi degresate, ceai depurativ, ciocolata amaruie (2-3 cubulete pe saptamana), mezeluri din pui, nuci-alune-fistic-seminte (contin uleiuri volatile, benefice organismului cu un colesterol sanatos), etc.
Pe langa o alimentatie echilibrata si sanatoasa trebuie sa faci si multa miscare.
Practicarea unui sport este bine venit (inotul este singurul sport care pune in miscare toti muschi, inclusiv cei ai fetei si consumul caloric este dublu) sau alergat prin parc, exercitii fizice in intimitatea casei, dans (si el este un devorator de energie).
Sanatate.
Pa, pa.