| Ciocolăţică2013 a întrebat:

Am slăbit 10 kilograme în două luni jumătate. Am 17 ani, 1.69 înălţime şi 59.7 kilograme. De o săptămână indiferent cât de puţin aş mânca şi cât de mult sport aş face, nu mai reuşesc să dau jos nici măcar 100 de grame.
Am auzit că aceasta se numeşte perioada de platou şi că durează 7-15 zile. Am citit câte ceva pe Internet. Mă poate ajuta cineva cu nişte sfaturi? Ce ar trebui să fac? Ce alimente să mai consum? E posibil să mai slăbesc după cele 15 zile? Nu vreau site-uri deoarece pot căuta şi eu, vreau să mă ajutaţi voi, cu ideile persoanale.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ar trebui sa faci o pauza [pauza in care nu mai ti regimul respectiv ], organismul tau s a obisnuit asa de mult cu acel regim ca acum nu isi mai face efectul apoi poti relua...

| Bubbico a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebui sa te abati de la regim si sport. Insa regimul trebuie sa il "slabesti" putin, deoarece cu timpul va trebui sa revi la un stil de viata usor, sanatos. Eu sunt de parere ca nu ar trebui sa ii asculti pe cei care zic ca nu trebuie sa mai slabesti, etc. deoarece atunci cand te simti bine in pielea ta, atunci vei fi si sanatoasa (nu ma refer la extreme, adica sa fi supraponderala/anorexica). Iar in legatura cu alimentatia, dupa aceste luni regimul nu trebuie sa fie atat de strict, iar in inca 2-3 luni va trebui sa ajungi sa transfori regimul de acum, intr.un stil de viata. Sunt permie si excepti, si chiar dupa parerea mea, acestea te vor ajuta si te vor motiva sa mergi mai departe cu stilul de viata sanatos, dar totusi evita mancare grasa, fast-food, si dulciurile facute din zahar. Poti manca ciocolata, prajituri, etc, dar tine minte, fara excese.
Sper ca te.am ajutat-
P.S: Eu am 1, 67m, si 49 de kg, si ma simt foarte bine...
Succes :*

| corsoandrei a răspuns:

Pai dupa detaliile date de inaltime si varsta greutatea ta ideala este 63.72; deci nu ar trebui sa incerci sa mai slabesti dar, chiar daca doresti ai putea face niste exercitii cardio. big grin