| andreeaelena93 a întrebat:

Vreau si eu o cura de slabire sa slabesc aprox 8 kg stie cinevasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Tacii a răspuns:

Dimineta te scoli mai devreme si faci gimnastica,daca doresti poti iesi afara, in ae liber.mananci un mar sau alt fruct,cand te intorci de la scl mananci salate sau ciorba de zarzavat,iar seara un biscuite sau un fruct,daca ti se pare ca vei slabi prea mult facand asta, dimineata mai poti manca ceva, si la pranz la fel.cum ar fi:dimineata :lapte si cereale
pachet la scl:mar
pranz :felul I :ciorba zarzavat
felul II :un bol de salata fara prea mult ulei
seara:biscuite/fruct. sper ca te-am ajutat

| alexralu34 a răspuns:

Fa mult sport, alearga,fa exercitii,eu dansez,inoaata,mananca mai putin, fara dulciuri,produse de patiserie, mananca degresat,nimic gras,multe fructe, legume, apa,fara sucuri carbogazoase, mergi cu bicicleta, si bea sucuri naturale.La micul dejun poti manaca de exemplu un bol de lapte cu cereale(normale, nu de ciocolata sau alceva) sau fulgi de porumb, iaurt degresat tot cu fulgi de porumb, sau suc de portocale si 2-3 feli de paine prajita, intre mese un mar neaparat si alte fructe si legume si 30 min de sport apoi la pranz o salata cu piept de pui, apoi iar cateva fructe, legume intre mese si iar 30 min de sport, si cina ar trebui sa o eviti si sa beiun suc sau sa mananci un mar in loc.Dar poti sa faci si mai mult de o ora de sport 2 sau chiar 3, si bea cel putin 3 litri de apa si cel putin un kg de fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari seminte,nuci,alune sau fistic.Fiind vara,axeaza-te,in aceasta perioada,pe fructe(orice fruct,fructele sunt sarace in clorii,in special pepene;perfect pe timp de vara),legume,salate,supe si ciorbe.In rest,mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp).Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara si vei preveni aparitia multor complicatii).Cea mai importanta,in schimb,este miscarea.20-30 de minute de alergare/zi,cu viteza medie,te vor ajuta sa slabesti frumos,treptat si sanatos.Succes.

| zăGhost a răspuns:

Nu e tocmia o cură, dar funcţionează: reduci puţin din porţiile de mâncare, tai dulciurile aproape de tot şi faci exerciţii zilnic. Şi e de preferat să nu mai mănânci dupa ora 18/19, sau dacă chiar ţi se face foame poţi să iei un fruct.

| Remus_3143 a răspuns:

Dimineata la trezire: ceai sau cafea fara zahar, cereale cu lapte.La pranz: 250g piept de pui la gratar(este sarac in carbohidrati)+salata verde sau peste la gratar(este sarac in carbohidrati)+un cartof copt+un fruct sarac in carbohidrati de exemplu :mere,gutui, ananas, portocale.Intre orele 16-18 faci alergari ceva exerciti apoi ultima masa sa fie la ora 19. Cina:piept de pui la gratar sau carne de vita slaba+salata verde sau fasole verde+un fruct. Poti consuma de asemenea si branza de vaci slaba sper ca te-am ajutat.