| Sfaterly a întrebat:

Vreau și eu o dieta pentru slăbit. Va rog sa nu fie complicata, adică sa îmi cumpăr tot felul de chestii. Ceva la îndemâna oricui!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

In primul rand nu manca multa paine, daca vrei sa mananci mai mult cumpara de aia neagra.
Renunta in a manca multe prajeli, daca vrei neaparat poti sa faci la cuptor spre exemplu cartofi, carnita etc.
De preferat este sa consumi carne de pui pentru ca contin mai putine grasimi.
Renunta si la condimente in exces.
Poti sa iti faci orez fiert simplu fara nimic in el fara ceapa sau alte chestii, poti praji si niste paine!
Poti manca si iaurt cu 0% grasime.
Poti face supa...dar sa nu fie condimentata.
Mai poti face piept de pui la gratar, salate.
Si cel mai important sa consumi fructe si legume ..si fara sucuri! Fa-ti tu acasa suc natural.
Si sa fii atenta sa nu sari peste mese, infometarea nu este o varianta pentru slabit.
Daca te infometezi, cand incepi iar sa mananci pui mai mult pe tine.
Mananca putin si des.
Bafta!happy

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Nu sunt de acord cu cateva chestii.
Cartofii sunt de evitat.
Carne, pe langa cea de pui, cea de peste e buna.
De ce ar renunta la condimente? Unele sunt foarte sanatoase.
Daca mananci orez fiert cu paine faci cura de ingrasare. De evitat tot ce are faina alba in special si de evitat si orezul sau macar sa fie integral. Iti poti face cu ceapa sau morcovi sau orice alta leguma pentru ca orice ai putea pune, tot are mai putine calorii decat orezul in sine.
Iaurtul cu 0% grasimi sunt marketing, au grasimile inlocuite cu alte calorii, provenite din glucide...aceeasi chestie. Ideea e sa nu fie iaurturi cu zahar.
In rest ce ai spus despre infometare e ok.
Si nu uita ca 80% e dieta si 20% sportul.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Aceasta dieta am folosit-o in sportul pe care il practic.
Mi-a recomandato un profesor care se pricepe in asa ceva si invata multi alti sportivi.
Mai am un exemplu mama mea a slabit foarte mult ajunsese de la 65 la 55 in 2 luni.
Manca doar cartofi fierti nu prajiti, carnita fiarta si iaurt.
Condimentele sunt sanantoase?
Vrei sa spui ca delicatul e sanatos?
Nici sarea nu e buna in exces.
La carne m-am referit ca daca ii e pofta sa manance, sa consume carne de pui nu cea de porc.
Acest regim se tine si atunci cand ai probleme cu stomacul, probleme cu ficatul, etc.
Stiu din prorpia experienta. Si am slabit.
Fiecare cu propria opinie.
Iar daca vrea sa se mentina la aceleasi kilograme, trebuie sa manance moderat, orice dar putin.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Condiment=substanta a plantelor cu gust si miros aromatic.
Delicatul/vegeta e monoglutamat de sodiu, asa zisul al 5-lea gust.
Desigur ca slabesti si daca mananci 2 cartofi fierti pe zi si o bucata de carne, dar nu e nevoie sa renunti la placerea de a manca pentru a slabi. Si decat sa mananci 2 cartofi, mai bine mananci o farfurie plina cu zeci de alte legume delicioase.
Ea vrea sa slabeasca, nu are probleme cu stomacul. Nu are nicio relevanta ca dieta se tine si daca ai probleme cu stomacul. Cu atat mai mult ca in cura de slabire nu trebuie sa ai dieta unui bolnav, pe mine m-ar descuraja.
Sunt si eu destul de informat si am slabit si eu 8 kg in 2 luni doar prin dieta, fara sa ma infometez si mancand chestii delicioase.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Nu am spus ca trebuie sa se infometeze si chiar asta voiam sa adaug ca daca vrea sa manance orice poate manca dar mai putin.
Pentru ca asa nu va slabi.
Adica nu poti manca 5 prajituri tinand dieta. Mananci dar putin.
Nu te contrazic, dar tu crezi ca ce cumparam acum de la magazine mai sunt sanatoase?
De aceea i-am spus sa nu puna condimente ca in acelasi timp sa manance si sanatos.
Si in legatura cu ce am zis despre probleme cu stomacul, eu ma refeream ca totusi e un regim alimentar in care te ajuta in acelasi timp sa slabesti si in acelasi timp e si sanatos!
Si am specificat si eu sa consume multe fructe si legume. Faza cu cartofii observ ca e luata la misto, dar daca ii este pofta in loc sa manance cartofi prajiti(care contin grasimi si multe calorii, nu ajuta deloc la slabit) sa isi fiarba mai bine niste cartofi.
Macar cat tine dieta.
Inca o data, nu te contrazic, ai dreptate si tu dar nimeni nu ar trebui sa imi judece parerea in legatura cu ce a intrebat, mai ales cea cu cartofii.
Am mai primit un comm la o intrebare de a mea in legatura cu cartofii ca si cum m-ar lua la misto.
O zi buna!happy

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa multa miscare (minim doua ore de efort intens pe zi), nu manca dulciuri de nici un fel (doar fructe de sezon cumparate din piata), manaca cat mai putina paine (doua felii pe zi), mananca doar jumatate din portiile obsinuite de cartofi, orez si paste, inlocuindu-le cu salate

| Adry05 a răspuns:

Pai e usor, renunti sau reduci mult painea, legumele incerci sa le mananci mai mult in preparate proaspete sau fierte, carne slaba de pui, curcan gatita fara ulei. Fara produse de patiserie, fast food, dulciuri, sucuri din comert.
Mai faci si miscare, daca nu poti merge la sala ori iesi la alergat ca tot s-a facut vremea, ori poti face exercitii cardio pe acasa, ai destule variante pe Youtube.

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.

| civarele a răspuns:

1 litru de lapte natural e necesar de al fierbe si in el adaugi o lingura (de masa) de fruze ale ciaiului negru, il acoperi cu capac il lesi undeva 2 sau 3 ore, el se primeste asa la culoare ca laptele cu cafeaua apoi il bei timp de o zi in care in acea zi nu maminci nimic si nici apa bei doar laptele cela tot litrul, pe zi cu asa dieta slabesti 1kg 400