| KaTtAnNaKalau a întrebat:

Zall, am si eu o scurta intrebare.
Deci am un dinte canin, se vede c.am naspa + plus q e si umflata gingia, mentionez q la dentist nu ma duc deoarece pare a fi o nimica toata, as vrea sa il scot q clestele sau q patentul, ce parere aveti?
vreau sa stiu daca gingia va arata urata sau daca in timp ea se va dezumfla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca asa ceva e foarte dureros.O sa te doara foarte tare.E posibil sa ai o infectie acolo.Inca ceva, daca il tragi asa o sa ramai cu ditamai gaura acolo si te avertizez ca nu o sa se vindece sau in cel mai bun caz poate se vindeca dar o sa iti ramana un mare gol. Daca il trage un medic Maxilaru se vindeca mai usor, nu iti ramane ceva, si daca urmezi si un tratament o sa ti se micsoreze dilatatia dintre dinti.

| ParisulTau a răspuns:

Esti nebun/a! Cum sa-ti scoti caninul cu clestele? laughing))) Nu poti asa ceva in primul rand! Iar in al -2 lea rand caninul nu se scoate never! Du-te la un doctor pentru un simplu control, poate fi umflata de la o infectie!

| KaTtAnNaKalau explică (pentru ParisulTau):

Mai mi-am scos dintii q unelte daca ma crezi, dar caninul este mai delicat, si poate fi o problema mai serioasa...

| ParisulTau a răspuns (pentru KaTtAnNaKalau):

In primul rand ce varsta ai? Daca esti la varsta in care dintii se schimba misca-l pana se slabeste si cade sau scoate-l cu metoda clasica, ata. Dar daca l-ai schimbat deja eu iti zic sa nu-l dai jos, nu vrei sa ramai fara dinti cu o gaura in gura, plus ca nu e bine sa scoti caninul, este important happy

| KaTtAnNaKalau explică (pentru ParisulTau):

Am 19 ani, desi am mai avut foarte multe probleme gen :picior, mina, dinti cand eram mic, dar niciodata nu am fost la spital sau dentist pentru asa ceva, nu m-am speriat si am lasat situatia sa se rezolve de la sine, iar acum sint intreg, poate nu intreg la minte asa ma joq eu q viata, altfel daca ma panikam cum s.ar zice, situatia s.ar fi inrautatit, de aceea v-am si intrebat ce parere aveti q eu stiu ce sa faq. acum stiu, majoritatea ati merge la dentist.
nu am pus intrebarea asta la misto!
multumesc pentru raspunsuri...

| ParisulTau a răspuns (pentru KaTtAnNaKalau):

Caninul joaca un rol important, cu siguranta ai cautat, plus ca are o radacina f f lunga si nu este indicat sa-l scoti. Este dureros la stomatolog, mai ales tu acasa. Daca ai gingia umflata, poate ai o infectie sau iritata din cauza periutei de dintii. Pentru gingii e buna pasta de dinti parodontax, plus ca dupa dintii numai sunt sensibili. Daca arata inestetic caninul poti apela la alte cai, dar nu-l scoate. Nu este recomandat! O seara faina! Si nu lua decizii de unul singur!

| TomyAlex1998 a răspuns:

Parerea mea este sa nu incerci asa ceva. 1. Patentul acela poate nu este dezinfectat si dai in altele.
2. Mai rau faci.
Daca de doare si te ingrijoreaza iti sugerez sa mergi la un control la medicul dentist. Sper ca te-a ajutat

| TomyAlex1998 a răspuns:

Sau daca nu vrei la dentist pune sare pe gingie