| anonim_4396 a întrebat:

Am fost azi la piata si am achizitionat o varza. Care e secretul la varza calita dulce? Caci mie aia imi place si doresc sa fac zilele astea.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Varza dulce nu se face calita. Doar varza murata de la butoi. Si se mai baga si la cuptor. Varza dulce e buna cu codite de purcel, niste oase garf afumate pe langa codite. Sa aiba ceva oase pentru gust. Ieri am facut.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt atatea site-uri cu retete de bucatarie, cauta cu varza dulce calita si vei afla.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Nu uita sa tai 2-3 rosii cubulete si sa fiarba cu varza. E bine sa fierbi mai intai carnea sau ce pui tu, cu cel putin jum de ora inainte si apoi adaugi varza. Varza fierbe repede. Nu pune apa multa la fiert pentru ca isi lasa zeama si din varza si va iesi prea zemoasa. Pofta buna!

| Yuoia a răspuns:

Varza calita dulce se face din varza proaspata.
Dario stie cum se face in zona lui. Dar se face si din varza verde.
https://www.youtube.com/watch?v=0Qf5pDFepJU
Mai gasesti si cu carne, etc.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yuoia):

Chiar e draguta reteta ta. Am sa o incerc si eu peste catva timp.

| Yuoia a răspuns (pentru darrio2007):

Nu e reteta mea. Am cautat una asa cum stiam eu ca se face. Cu mici diferente. La bucatarie, te mai poti "juca" cu ingredientele, mai ales cu condimentele.
Incearc-o cu curaj. Are sa-ti placa.