| eugensuperstar a întrebat:

Am gasit in camara un borcan de vinete care trebuie preparat dar are o mare problema este foarte sărat.Cum pot sa scot gustul sărat din vinete? FUnda mare

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vinetele sunt tocate/măcinate, atunci NU mai ai ce să le faci happy
Cel mult, poţi SPERA ca prin combinarea cu maioneză să NU fie prea sărate...

Dacă vinetele sunt "bucăţi", atunci se pot pune în apă la desărat : poţi să le pui în apă rece timp de 1-2 ore, apoi schimbi apa şi le mai pui încă 1-2 ore.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pui niste cartofi!

| K0sti a răspuns:

Le pui in apa, cum pui si branza si alte lucruri sarate!

| ShiningMockingjay a răspuns:

Le pui intr-o sita si le clatesti cu apa.O bunatate!