| a_dinu a întrebat:

Am gasit mai multe retete unde mi se spune sa aduc sosul la temperatura de 70 de grade sau 82 sau mai stiu eu cat. Problema e ca nu stiu cum sa aflu care e temperatura mancarii? Doar nu o sa-i pun termometru.

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Retetele astea sunt special facute pentru cuptoarele care au termostat sau pentru bucatarii care au termometre de bucatarie care masoara de la -50 de grade si variaza pana la + 550 (unele din ele) altele fiind intre +150, +300 grade Celsius. Ce mai masoara ei la temperatura de +550 nu stiu, dar principalul e ca exista. Iti dau ca sa vezi poze si detalii referitoare la pretul lor aici
http://www.multilab.ro/MainPages/Key-Lab/Instrumente/termometre.htm#Mon
http://www.tdr.ro/produse.php?cat=1&subcat=31

7 răspunsuri:
| bluedar a răspuns:

Pai sunt termometre speciale pentru mancare, sosuri, carne. asa cum sunt termometre speciale pentru vin. doar nu te gandeai sa-i iei temperatura la "subrat" cum facem cu un copil.

| bluedar a răspuns:

Iti cumperi termometru special pentru mancare... Altfel, stiu si eu cum poti afla temperatura exacta? bagi degetu`? sunt termometre speciale si pentru carne, pe care le introduci in bucata de carne pe care o coci la cuptor. sunt si pentru vinuri. trebuie sa fie ceva si pentru sosuri.

| unuzero a răspuns:

Sau merge sa l incerci la fel cum se incearca apa de baita pentru copii happy sa bagi un pic cotul in soswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara un termometru pentru gatit, chiar exista asa ceva.

| alina74 a răspuns:

Exista termometre speciale pentru gatit pe care le poti cumpara de la magazinele specializate in vanzarea instrumentelor de gatit. Eu am unul deja, este cam scump dar ma ajuta mult.

| chrismoran a răspuns:

Ba da, ti se pare comic, dar asa se face. Exista termometre sepciale de bucatarie.

| oana78 a răspuns:

Dar ce doresti sa gatesti de reteta este atat de complicata? Banuiesc ca se refera la plitele acelelea care arata temperatura la care se gateste.